Odpowiednie oświetlenie mieszkania to już naprawdę wiele. Co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać światło w domu?

Odpowiednio oświetlone mieszkanie zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie jego mieszkańców. W tym sensie trzeba pamiętać o funkcjonalności, lecz jednocześnie o spójnym, całościowym efekcie, który osiągniemy dzięki różnorodnym typom lamp.

Pamiętajmy więc o każdym pomieszczeniu i o tym, jakie mamy możliwości. Nie zamykajmy się w utartych schematach. Co powiesz na kinkiety w salonie, plafon do łazienki czy lampy z kryształami? A może coś zupełnie innego?

Światło jest konieczne do życia, każdy z nas to wie. Samo światło w mieszkaniu jednak nie spełni swojej najistotniejsze roli, nie da nam tyle radości, ile może, jeśli nasze oświetlenie będzie nie do końca przemyślane. Pamiętajmy, iż od blasku lampy często zależy nasze najlepsze samopoczucie. Niestety, jesień i zima to smutne okresy, kiedy słońca jest mało. Najlepiej by było, aby mieć tego światła pod dostatkiem, choćby sztucznego. Kiedy hiperłącze wybieramy lampy trzeba brać pod uwagę tak naprawdę nasze upodobania, a zwłaszcza nasz tryb życia. Jedne osoby wybierają miejsca bardziej oświetlone, drudzy preferują półmrok, jeszcze inni delikatne światło bijące od małej lampki.

W tym względzie właśnie innego oświetlenia będą wymagać osoby, które spędzają dużo czasu przy biurku, innego rodzaju zaś osoby, które przeważnie odpoczywają. Z drugiej strony miejmy na uwadze, że światło jest elementem dekoracyjnym.

Plafon zamiast żyrandola - sposób na nowoczesny sufit

Autor: 123rf
Źródło: 123rf

Jest pomocne w kreowaniu przestrzeni, podkreśla zalety wnętrza, potrafi ożywić kolory, a nawet może powiększyć optycznie pomieszczenia. Z tego też powodu, w mieszkaniu istotna jest harmonia, tak więc niezbędne są różne rodzaje światła. Wiadomo, że niezbędne jest oświetlenie ogólne. Jednocześnie, górna lampa to za mało, pokój dzienny powinien posiadać także dodatkowe punkty świetlne. Z jednej bowiem strony jasne światło jest pomocne w koncentracji i pracy, natomiast przyciemnione sprawia, że jesteśmy w stanie odpoczywać. Dlatego także nie skupiajmy się na jednym źródle światła, ponieważ błyskawicznie się tym znudzimy. Zobacz też http://www.lampydodomu.pl/1299-lampy-sufitowe

Jedynie parę punktów, z jakich będzie pochodzić światło zapewnia, że będziemy kiedy chcemy mogli tworzyć przestrzeń. Kiedy będziemy chcieli pracować możemy zapalić górne światło, natomiast na wieczorny relaks wrócimy do światła przyciemnionego. Ta manipulacja oświetleniem to najlepsze rozwiązanie dla każdego mieszkania. To wpływa więc na korzystniejsze funkcjonowanie każdego z domowników, gdyż może dzięki temu dopasować warunki oświetleniowe tak jak tego pragnie, jak w danym momencie najlepiej mu pasuje.