Nowoczesne drukarki 3d do metalu znacznie zmniejszą koszty produkcji

Prawdopodobnie ludzie żyjący na początku XX w. nie myśleli, że maszynę może zastąpić komputer, telefon stacjonarny komórka, zaś ponadczasową drukarkę nowoczesna drukarka 3d, jaka stała sięzapewne jednym z największych odkryć ostatnich lat.

Technologia dawniej i dzisiaj

Wprawdzie pierwsze drukarki 3d zaistniały już w latach 80-tych, to jednak mają one niewiele wspólnego z tym, co potrafią dziś. Dawniej stosowane były one przede wszystkim do tworzenia różnych wariantów form lub prototypów. Z kolei w 2006 roku zbudowana została pierwsza drukarka 3d z zastosowaniem do warunków domowych. Współcześnie tego typu drukarki można już kupić za ok. 540 dolarów, co stanowi ok. 2000zł.

Drukarki 3 d i ich możliwości zastosowania

drukarka 3d

Autor: Marc Huguet Reyes
Źródło: http://www.flickr.com
W dzisiejszych czasach drukarki 3d znakomicie znajdują zastosowanie w firmach produkujących zabawki jak i odzież. Wystarczy użyć odpowiedni materiał i można tworzyć prototypy wielu modeli. (https://drukarki3d.pl/drukarki-3d/) Osoby, które kochają słodycze mogą przełożyć swoje zainteresowanie na biznes, bowiem drukarka – nasza strona – 3d umożliwia wykreowanie własnej czekolady – i to na milion sposobów!
Parę lat temu na rynku pojawił się nowy rodzaj drukarki – drukarka 3d do metalu. Taki sprzęt pozwala na drukowanie w rozdzielczości 50 mikronów, co wynosi mniej więcej tyle, co połowa ludzkiego włosa. Faktem jest, że koszt zakupu tego typu drukarki wynosi już 4000 dolarów, ale to nic porównując je do obecnie używanych w przedsiębiorstwach maszyn produkcyjnych, które wykonują drobne elementy. Dzisiaj drukarka (zobacz http://www.eyecpolska.pl/) 3d z metalu umożliwia kreowanie różnorodnych struktur ze stali nierdzewnej i stopów na bazie niklu- Bibus Menos. Powstała ona głównie z myślą o przedsiębiorstwach produkujących różnego typu narzędzia z metalu oraz producentów samochodów.

drukarka 3d

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
Możliwość budowania modeli z zastosowaniem drukarki 3 d do metalu bardzo drobnych elementów może znacząco unowocześnić też produkcję mnóstwa części do maszyn lotniczych oraz kosmicznych. I to znacznie mniejszym kosztem niż obecnie. Czy to oznacza, że wkrótce będziemy mogli również taniej latać samolotami, a lot w kosmos już nie będzie musiał być tak odległym dla wielu ludzi marzeniem? O ile technologia dalej tak szybko będzie się rozwijać, prawdopodobnie już wkrótce się o tym dowiemy.