Dlaczego oświetlenie led jest bardziej niezawodne od innych rozwiązań? Jakiego rodzaju są najbardziej istotne zalety?

Jakiego typu oświetlenie najbardziej korzystnie używać? Wybór jest dość duży, ale to tylko utrudnia wybór, gdyż czasami za dużo możliwości to za dużo wątpliwości. Najbardziej często obecnie zakupowane są żarówki led. Czy to faktycznie najlepszy wybór?

LED

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Litery podświetlane – zastosowanie Wiele osób twierdzi, iż zwykłe żarówki – złap okazje na artykuły elektrotechniczne szczecin- http://far.pl/ – dużo nie kosztują i nawet ich dość częsta wymiana będzie tańsza niż zakup bardziej drogich żarówek energooszczędnych. Jednak, to prawda, iż żarówka energooszczędna może świecić nawet do stu razy dłużej niż zwykła, a jednocześnie pobiera pięć razy mniejszą ilość energii. Stosując tego rodzaju żarówki przez parę lat możemy poczuć prawdziwą oszczędność. Energooszczędne modele są w 90% odzyskiwane, a to znaczy, że używając je troszczymy się o środowisko naturalne, minimalizując emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Na rynku jest obecnie kilka typów żarówek. Żarówki tradycyjne, czyli najbardziej znane, są również najczęściej używane. Posiadają drut – www.termoaparatura.com.pl – wolframowy, przez który przepływa prąd elektryczny, jaki tworzy strumień światła. Włókno może osiągnąć temperaturę w okolicach 2500-3000 K.

http://www.sowarled.pl/liniowe.html – lampy LED

To jednocześnie najczęstszy skutek krótkiej pracy i przepalanie żarówek. Choć tego rodzaju żarówki są jeszcze dość często wykorzystywane, to regularnie są wycofywane ze sprzedaży, ponieważ zabierają zbyt dużą ilość energii i mogą świecić przez mniej więcej tysiąc godzin. Następnym rodzajem są świetlówki kompaktowe. Mają one najczęściej kształt litery “U” albo spirali. Wytwarzają zdecydowanie większą ilość światła niż żarówki tradycyjne i to przy tym samym poborze prądu. Czas nagrzewania jest

LED

Autor: Anthony Crider
Źródło: http://www.flickr.com

jednakże dłuższy. Mogą zużyć więc od 65 do 80% energii mniej standardowa żarówka, jaka wytwarza taki sam strumień świetlny. Wytrzymałość świetlówki kompaktowej może wynieść do 15 tysięcy godzin, trzeba jednak unikać częstego włączania oraz wyłączania. No i na koniec, omawiane we wstępie lampy led. Źródło światła jest oparte na diodach elektroluminescencyjnych.

Mają bardziej znaczną trwałość niż tradycyjne żarówki. Charakteryzują się także większą sprawnością i znacznie mniejszym nagrzewaniem, dzięki czemu są bardzo energooszczędne. Kolejną zaletą jest fakt, iż nie mają wpływu na kolor światła, przez co kolory otaczających nas przedmiotów są takie same jak w rzeczywistości. Takie lampy są tak samo wydajne co świetlówki kompaktowe, jednak czas ich pracy jest bardziej długi. Nie mają rtęci i potrzebują do 80% mniej energii niż żarówki tradycyjne. Są jednakże droższe w porównaniu do standardowych żarówek i świetlówek, niemniej ich koszt zakupu zwraca się dość szybko. Pasują do każdego pomieszczenia, dostępne są bowiem interesujące oprawy led.
Zobacz także tutaj http://www.sowarled.pl/paskowe.html