W jaki sposób piec c.o. reguluje temperaturę? Przeczytaj, żeby wiedzieć, o co zapytać w sklepie!

Trwa okres grzewczy. Dla tych z nas, którzy na własną rękę są odpowiedzialni za opalanie domu, jest to epoka częstego zachodzenia do kotłowni. Postawiony w niej kocioł c.o.

zboże

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

staje się naszym przymusowym towarzyszem. Dorzucanie do niego jest koniecznością przynajmniej 2 razy na dzień. Czy kiedykolwiek zastanowiliśmy się, jakim sposobem on działa?
węgiel

Autor: Preston Rhea
Źródło: http://www.flickr.com
Teraźniejsze kotły mają opcję kontroli temperatury, co znaczy, iż przy określonej wysokości temperatury zamykany jest napływ wody, tak aby ciepło wody w instalacji domowej nie przekroczyło wybranego poziomu. Do takiej regulacji potrzebny jest odpowiedni czujnik temperatury (czujnik temperatury). Posiada on składniki odpowiadające na wzrost (bądź obniżanie) ciepła, na przykład poprzez zmianę napięcia prądu w metalu z powodu przemian jego temperatury. Takowa dana jest potem przekazywana do odpowiedniego regulatora, który odpowiada na nią konkretną procedurą.
Taki proces nie udałby się, gdyby nie powiązany z czujnikiem przetwornik temperatury (przetwornik temperatur). Przekształca on znak zmiany temperatury – przeważnie dość słaby – na mocniejszy sygnał elektryczny czy też numeryczny. Te ostatnie są w wyższym stopniu uodpornione na potencjalne zaburzenia, przez co możemy być pewni, iż w ostatecznym rozrachunku pompa umieszczona w piecu c.o. zadziała prawidłowo i w odpowiednim momencie.

Zresztą, to właśnie awarie czujnika względnie przetwornika temperatury są najczęstszym generatorem wezwań specjalistów od grzania. Powinno się w związku z tym przy zakupie lub konserwacji pieca zwrócić uwagę, czy wykorzystane są w nim należyte części sterownika.