Mapy dokonywane za pomocą dronów – rozwijająca się technologia

Obecnie, kiedy komputeryzacja opanowała prawie każdą gałąź gospodarki, począwszy od turystyki a skończywszy na budownictwie, dynamicznie zmieniają się metody wykonywania mnóstwa czynności.

filmowanie z lotu ptaka
sklepy

Autor: Porsche
Źródło: soloporsche.com
Firma Google jest obecnie liderem i prekursorem w wykonywaniu ultranowoczesnych map geograficznych.
Gdy twórcy strony Google pisali jej zapis nie sądzili, że w niedalekiej przyszłości będzie ona najczęściej używanym „urządzeniem” GPS. Obecnie z map od tej firmy korzysta co drugi mieszkaniec Europy, toteż firma ciągle powiększa zakres możliwości swoich map. W przeciągu dekady zrobili szczegółowe mapy dla całego Starego Kontynentu, metodą jakiej dotychczas nie znał świat. Zastosowali aktywne filmowanie z lotu ptaka. Do tego celu potrzebne były się nowoczesne drony, które filmowały dziennie obszary rozmiaru gminy – interesujący wpis. Potem na podstawie filmów, technicy układali jedno zdjęcie sfilmowanego obszaru. W ten sposób powstawały mapy terenów do jakich dostał się człowiek, zaś tam gdzie nie można było dojść mapy wykonały satelity. Zdjęcia z góry przy pomocy satelitów wykonywane są ciągle, aby w czasie nawigowania twoim autem pobierać dane dotyczące aktualnego natężenia ruchu na drodze, pogody, najlepszych potencjalnych tras dotarcia do destynacji – niebanalne zdjęcia z góry. Żadne pozostałe mapy stosowane w nawigacjach nie są co rusz aktualizowane. Ponadto marka Google wdrożyła również system filmowania z poziomu drogi, toteż mamy możliwość zobaczyć jak wygląda dana droga, co pomoże nam dojechać do celu. Jest jedynie jedna wada używania map Google, mianowicie stały dostęp do Internetu, bez niego aplikacja nie zadziała.

Co faktycznie nie zmienia faktu, że wykorzystanie filmowania z lotu ptaka do tworzenia map jest odkrywcze.
Technologia stosowana do robienia dzisiejszych map przy pomocy dronów jest dla niektórych ludzi kosmiczną technologią, lecz dzięki temu mamy możliwość korzystać z na bieżąco aktualizowanych map.