Jakiego rodzaju z rozwiązań będą bardziej odpowiednie dla amatorów robienia zdjęć, dobry aparat kompaktowy czy lustrzanka cyfrowa.

Wśród miłośników robienia zdjęć cały czas odbywa się spór, co kupić, czy jedną z lustrzanek czy zaawansowanego kompakta. Za pierwszym rozwiązaniem bez wątpienia przemawia jakość zdjęć, w doświadczonych rękach naprawdę są one bardzo dobre.

xperia

Autor: Falcon® Photography
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz bez wątpienia wadą lustrzanek są koszty wiążące się z ich kupnem. Nie wystarczy bowiem zakup samego aparatu, ale konieczny będzie również oddzielny obiektyw, taki jak na przykład pentax 18-135, czy nawet parę różnych obiektywów na różne okazje. Nawet przy najtańszym zestawie może to wyjść nawet kilka tysięcy złotych, a to już jest dużo. Za to nowoczesne kompakty, takie jak na przykład panasonic lumix dmc-fz8, ceneo.pl mają wszystko zintegrowane w jednej obudowie, a ich cena jest dużo przystępniejsza. Przez co, że najczęściej posiadają także mocnyzoom, to robić nimi można fotografie w wielu różnych okolicznościach.
panasonic lumix dmc-fz8

Autor: Ericsson User Experience Lab
Źródło: http://www.flickr.com

sprzęt

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku zawodowych fotografów zwyciężą raczej lustrzanki, bo będą one dawać też zupełnie odmienne możliwości niż nawet najlepszekompakty. Lecz pośród amatorów kompakty mogą być bardziej praktyczne, szczególnie jeśli się wybierze jakiś model z najwyższej półki. Z pewnością do takich się zalicza panasonic lumix dmc-fz28, jaki jest jedną z najlepszych konstrukcji w swojej klasie. Niezwykle interesująco przedstawia się również inny model tej firmy, to znaczy panasonic gf1- http://ceneo.pl/8436928.

W praktyce nie jest to ani lustrzanka ani kompakt, ponieważ nie mając klasycznego lustra ma jednocześnie wymienialne obiektywy. Aparat ten zyskał bardzo szybko popularność klientów i jest obecnie chętnie kupowany.