Najważniejsze zalety klimatyzacji w mieszkaniach i biurach, jakie są jej najpopularniejsze rodzaje.

Klimatyzacja jest coraz częściej instalowana w naszych mieszkaniach, biurach i domach. O jej zaletach można się przede wszystkim przekonać w czasie wakacyjnych upały, gdzie bez jej użycia ciężko by było sobie poradzić. Ale jej wykorzystanie jest znacznie większe.

klimatyzacja

Autor: Mike Prosser
Źródło: http://www.flickr.com
Wielu użytkowników klimatyzacji nie ma nawet świadomości tego, że zimą układy klimatyzatorów mogą również służyć do ogrzewania pomieszczenia. Taką temperaturą graniczną jest osiemnaście stopni i jeśli na zewnątrz jest zimniej, to da się tę funkcjonalność wykorzystać. Plusem takiego grzania są przede wszystkim koszty. Jak się okazuje w praktyce, klimatyzacja fujitsu potrzebowała będzie znacznie mniej energii, niż typowe systemy do ogrzewania, tak więc jest po prostu opłacalna (http://aleklima.pl/klimatyzatory/klimatyzatory-fujitsu/klimatyzatory-nascienne-fujitsu). Następnym plusem będzie szybkość działania. Klimatyzatory zaczynają działać w zasadzie od razu od włączenia, więc od razu robi się w pomieszczeniu ciepło. Przy tradycyjnych systemach grzewczych zanim się wszystko rozgrzeje do właściwej temperatury, to może minąć nawet kilkadziesiąt minut.

W domach oraz biurach najczęściej wybieranymi rodzajami klimatyzatorów są układy typu split. Składają się one z dwóch niezależnych układów. Jeden z nich umieszcza się po wewnętrznej stronie budynku, i on posiada wszystkie części mechaniczne, na przykład wentylator i sprężarka. Moduł ten jest połączony za pomocą przewodów z układem wewnętrznym, który jest odpowiedzialny za schładzanie powietrza we wnętrzu (przeczytaj informacje). Przez takie rozwiązanie wszystkie głośno pracujące elementy znajdują się po wewnętrznej stronie więc nic nie przeszkadza podczas codziennej pracy.

klimatyzacja w budynku

Autor: See-ming Lee
Źródło: http://www.flickr.com
Ważne jedynie jest, żeby jednostka zewnętrzna znajdowała się w zacienionym miejscu, bo tylko wówczas będzie miała optymalne warunki do pracy. Wiele osób wybiera również jednoblokowe klimatyzatory przenośne. Jeśli chodzi o nie wszystkie elementy umieszczone są w jednej obudowie, więc należy się liczyć z jakimś hałasem. Co prawda producenci starają się, aby wszystko wyciszyć tak dobrze jak się da, lecz i tak ich praca będzie znacznie głośniejsza od układów dwuczęściowych.