Prowadzenie samochodu – czy przed zimą należy zmieniać opony?

Wprawdzie na terenie Polski jak na razie nie obowiązują przepisy, które zmuszają kierowców do wymiany opon przed nadejściem zimy, to jednak duża grupa kierowców postanawia w porze zimowej jeździć na innych oponach niż latem. Co za tym stoi?

Wymiana opon letnich na te przeznaczone do jazdy zimą nie jest w Polsce regulowana przepisami prawa. Jednak znaczna część kierowców jest świadomych tego, że taka wymiana opon jest niezbędna,

warsztat samochodowy

Autor: K.G.23
Źródło: http://www.flickr.com

ponieważ znacznie poprawia bezpieczeństwo jazdy w czasie często naprawdę trudnych warunków jazdy na polskich drogach w okresie zimy. Taka wymiana jest niezbędna przede wszystkim wtedy, gdy mechanik samochodowy, oczywiście w porozumieniu z nami, zdecydował wcześniej o założeniu opon przeznaczonych do jazdy w lecie. Oczywiście wymiana opon trochę kosztuje, jednak na własnym bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać. O wymianie opon trzeba pomyśleć nieco wcześniej. Oszczędzi to nam sporo czasu i nerwów, kiedy trzeba będzie odstać swoje w kolejce, aby mechanik samochodowy przeprowadził wymianę opon.

Może Cię również zainteresować – regeneracja wtryskiwaczy

Rezygnując z stosowania w samochodzie opon , które przeznaczone są do całorocznej jazdy, należy pamiętać, że wiązać się to będzie z wymianą opon opon dwa razy w roku. Będziemy musieli wymieniać je wiosną na opony stworzone do jazdy w lecie, zaś jesienią na opony do jazdy w warunkach zimowych. Każde z nich, czy to te na lato, czy te zimowe, są bowiem przeznaczone do eksploatacji w całkowicie odmiennych warunkach klimatycznych oraz w zupełnie innej temperaturze.

Oba rodzaje opon są wykonane z innego rodzaju gumy, dlatego tego powodu każdy z tych rodzajów opon zachowuje się w sposób odmienny na drodze. Na wymianę opon zimowych na letnie większość kierowców umawia się dopiero w kwietniu. Zdaniem większości kierowców na wymianę opon w marcu jest jeszcze o wiele za wcześnie. Aura w marcu jest jeszcze naprawdę kapryśna, bardzo często lubi zaskakiwać niespodziewanymi opadami śniegu oraz niskimi temperaturami. Z kolei opony letnie na zimowe należy zmienić wówczas, gdy synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury poniżej siedmiu stopni Celsjusza. W naszym kraju takich temperatur można się spodziewać już w październiku. Wtedy też n będzie można poczuć się rzeczywiście bezpiecznie.

Sprawdź też: klimatyzacja w aucie