Czym tak w ogóle jest RFID, czyżby którymś tam z rzędu technologicznym zbytkiem?

Odpowiadając na pytanie – RFID jest po, to by chronić konsumenta, tj. każdego człowieka będącego na tej planecie i korzystającego między innymi z różnego typu kart kredytowych. Karty rfid to karty, które mają chip, który ma umożliwić nam płacenie za pomocą sygnału radiowego, rfid ten posiadają też karty, które są niezbędne w transporcie publicznym, czy nawet nowe legitymacje studenckie.

Takie karty mają wspomóc użytkownika, ale dają też pole do popisu osobom, które są nieuczciwe. Współczesna technologia pozwala na sczytanie danych z chipa Rfid przez osoby trzecie. Prawdopodobnie nie chroni przed tym, żaden portfel, czy plecak, a niezbędny okazuje się zakup etui ochronnego. Oczywiście są osoby, które stwierdzą, że na sto procent karty z takim chipem maja jakieś zabezpieczenia, ale dobrze wiemy jak to bywa, nie raz coś było zabezpieczone, a potem dochodziło do tego złodzieje i tak znaleźli sposób, by przedostać się przez ochronę. Warto, więc samemu również się chronić przed możliwymi niechcianymi sytuacjami.

Informatyka

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba pamiętać o tym, że ludzki rozsądek, mimo ogromu technologicznych nowinek, stale jest na wagę złota. Wynalazki mające pomóc w działalności związanej z obsługą konsumentów W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie świat bez laptopów i innych wynalazków informatycznych. Wiele firm korzysta z różnego rodzaju systemy, które mają za zadanie zapewnić odpowiedni przepływ informacji. Z tego powody elektroniczny system obsługi klienta jest stosowany w wielu miejscach. Są systemy, które dobrze sprawdzą się w obiektach sportowo-rekreacyjnych i takie, które pasują w ogromnych korporacyjnych biurowcach.

Organizacje prześcigają się w stworzeniu najlepszych systemów obsługi klienta, bo tylko najlepsze rozwiązania mogą prześcignąć konkurencję i przyciągnąć potencjalnych klientów. Osoby, czyli menadżerowie w wielkich firmach, które decydują się na zainstalowanie elektronicznego systemu obsługi klienta zaczynają się zastanawiać, w jaki sposób wcześniej, ich firma była w stanie funkcjonować bez tego produktu (więcej na witrynie http://www.transcom-system.com.pl/pl/rozwiazania/wypozyczalnie-sprzetu-sportowego). Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na stworzenie takich systemów komputerowych, których nie wyobrażaliśmy sobie jeszcze jakieś kilka lat temu. System obsługi klienta polepsza efektywność działania firmy i co bardzo istotne, klienci czują dużą różnicę i częściej wybierają miejsca, gdzie taki system został zamontowany.