Czym są serwery i jakie znaczące funkcje wykonują obecnie?

Serwery są to programy, które realizują rozlicznego rodzaju usługi na rzecz innych programów, korzystają one najczęściej z innych komputerów, które są połączone w sieć. Serwerem zdoła stać się zwykły komputer, jednak jeśli pragnie się spożytkować całe i zupełne możliwości serwera to na pewno powinno się jednak wykorzystywać machiny specjalnie do tego oddane.

szafa na serwer

Autor: kismihok
Źródło: http://www.flickr.com

Serwery na pewno muszą być maszynami porządnymi i niezawodnymi, gdyż sprawują one liczne ważkie funkcje, w związku z tym częstokroć są one do tego wyposażone w awaryjne zasilanie, poza tym pomieszczenie w jakim znajdują się serwery (serwery wirtualne) również musi być do tego porządnie dopasowane, bez wątpienia musi w nim znajdować się odpowiednia klimatyzacja czy także wentylacja, dzięki czemu nie dopuści się do przegrzania maszyny.

Serwery są z reguły podłączone do Netu niezmiernie prędkim łączem. Łącze to dzięki szczegółowemu oprogramowaniu maskarady umożliwia rozdzielanie zasobów Internetu między różnorodnych uczestników, którzy w tym momencie potrzebują z niego korzystać. Jeżeli serwer nie jest podłączony do Internetu to umożliwia wówczas zarządzanie i współdzielenie zasobów między poszczególnymi komputerami. Takie współdzielenie zasobów odbywa się na dwa rozmaite sposoby.

Serwer

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Pierwszym z nich jest współdzielenie zasobów na zasadzie klient-serwer, za to drugim – peer-to-perr. Serwery posiadają przeróżne oprogramowanie, aczkolwiek na ogół pracują one na takich oprogramowaniach, jak przykładowo Solaris, Microsoft Windows Server 2003 albo również Novell NetWare. Serwery, jakie są dostępne w Internecie wykonują niemało rozmaitych usług, takich jak obsługa poczty mailowej, stron WWW, łączność online lub też przesyłanie różnorodnych plików. Serwery to również oprogramowania, które biorą udział w dynamicznym udostępnianiu przeróżnych zasobów, takich jak przykładowo bazy danych, pliki albo też łącza internetowe.