Parę słów na temat materiału PEEK

Dla większości osób może wydawać się znajomy, jednak zwykle jedynie z nazwy, która często jest tematem rozmów. Niestety, nie każdy posiada wiedzę w kwestii jego codziennego zastosowania i roli na rynku przemysłu.

apartamentowce

Autor: Wawel Service
Źródło: Wawel Service
Z reguły wiadomo tylko tyle, że jest on wysoce odporny na wszelakie reakcje chemicznych substancji.
samochód - perspektywa

Autor: Cezary Borysiuk
Źródło: http://www.flickr.com
Głównym tematem jest materiał PEEK – materiał peek. Występuje on w różnych barwach, a każdy z nich charakteryzuje się odmiennymi właściwościami. Najczęściej opisuje się go jako materiał o roli zaawansowanej w zakresie mechanicznym, a także odznacza się odpornością cieplną, dzięki czemu nie posiada on – co może być swego rodzaju zaskoczeniem – żadnych innych zamienników w konstrukcjach mechanicznych. Materiał PEEK z powodzeniem może być natomiast sterylizowany z użyciem wodnej pary, a także chociażby promieniowania gamma. Ponadto, spełnia on wszelkie wymagania dotyczące kontaktu z żywnością, ustalone przez dyrektywy europejskie oraz północnoamerykańskie. Może być stosowany również w przemyśle farmaceutycznym i laboratoriach. Jest również nader odporny na ścieranie i posiada bardzo niski współczynnik tarcia. Używany jest też – o czym wyżej wspomniano – w przemyśle, m.in. do produkcji kół zębatych oraz pierścieni.
Materiał PEEK drukarki3d.pl podzielić można na różnorodne kolory – czarny, bardzo twardy oraz sztywny, a także uodporniony na uderzenia, szary – stosowany w pracach, gdzie temperatura sięga powyżej 150 st. C, bądź też kolor antracyt, posiadający zdolność do transportowania ciepła.

Materiał PEEK występuje też w kolorze białym, który jest wypełniony drobinkami ceramicznymi oraz odróżnia się bardzo wysoką stabilnością wymiarową. Produkty wytworzone z niego z powodzeniem mogą być lżejsze o połowę, jak też bardziej odporne na uderzenia.