Włączniki i gniazda wtykowe warto, by były nie tylko gustowne, ale również funkcjonalne

Usytuowanie gniazd wtyczkowych i włączników, należy przemyśleć na etapie tworzenia instalacji oświetleniowej. Regułą jest, że włączniki umieszcza się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka od drzwi. W małych pomieszczeniach jak spiżarka czy garderoba, ale również łazienka, łączniki instalacyjne radzi się instalować przed wejściem. Aby były poręczne w użytkowaniu.

Włącznik światła

Autor: bonimo
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo powinny być zainstalowane 110-120 cm od poziomu podłogi. Zarówno włączniki światła, jak i gniazda elektryczne różnią się wyglądem, funkcjami, sposobem montażu i obsługi. Występują w szerokiej palecie barw. Najpopularniejsze są cały czas białe i kremowe. Zrobione są z różnorodnego tworzywa.

Chociaż z reguły spotyka się osprzęt wykonany z niewrażliwego na zarysowania, tworzywa sztucznego. Można też spotkać łączniki zrobione ze szkła, metalu, kamienia, porcelany a nawet drewna. Mogą być pokryte okładzinami, np. ze skóry. Kreatywność projektantów w tej materii nie ma zasadniczo żadnych ograniczeń. Gdy chcemy obsługiwać oświetlenie z trzech punktów, np. na dwupoziomowych schodach, konieczne będą trzy punkty do włączania i wyłączania światła – np. na parterze, na piętrze i na poddaszu. W takich okolicznościach same łączniki schodowe to za mało. Instalację oświetleniową należy uzupełnić o łącznik krzyżowy podwójny, który wpina się między dwa łączniki schodowe. Część włączników ma tzw. ściemniacze, ułatwiające oprócz roli włączania i wyłączania oświetlenia również zmianę jego nasilenia.

Ze ściemniaczy, z reguły korzysta się, aby wytworzyć odpowiedni nastrój, chociażby podczas seansu filmowego. Co niektóre ściemniacze zaopatrzone są w specjalne diody, ułatwiające wizualizację poziomu oświetlenia. Ich pracą można sterować ręcznie albo przy pomocy pilota. Nabywając włącznik ze ściemniaczem, warto zobaczyć, czy zmienia on również nasilenie światła lamp energooszczędnych i diodowych typu LED. Sprawdź tutaj: firma Ospel.

gniazdko elektryczne

Autor: Jenny Ondioline
Źródło: http://www.flickr.com
Gniazda wtykowe można łączyć ze sterownikami natężenia światła, ale także łącznikami czasowymi, łącznikami scenariuszy czy też tradycyjnymi łącznikami. Ma to znaczenie głównie wtedy, gdy do gniazd wtykowych włączonych jest parę urządzeń pozostających w trybie czuwania. Aby pozbyć się niepotrzebnych nakładów, trzeba za pomocą przełącznika odciąć dopływ prądu.