Do czego są stosowane wyłączniki krańcowe oraz styczniki?

W obszarze elektroniki istnieje sporo określeń, których zdefiniować nie potrafi duża grupa ludzi. Czasem związane są one z częściami wykorzystywanymi w przedmiotach których używamy na co dzień. Dobrze jest wiedzieć, na jakiej zasadzie działają otaczające nas sprzęty.

Nazwy takie, jak wyłączniki krańcowe, lub styczniki z pewnością nic nie mówią większości osób. Krótko mówiąc są to inteligentne mechanizmy elektroniczne, pozwalające na bezdotykową obsługę maszyn i narzędzi. Służą do nawigacji i monitorowania skomplikowanych urządzeń technologicznych, wykorzystywanych na przykład w nowoczesnych zakładach produkcyjnych, lecz ich użycie znajdziemy także w przedmiotach powszechnie stosowanych, jak np. zmywarka do naczyń. Wyłączniki krańcowe to specjalistyczne czujniki, za pomocą których można kontrolować pracę urządzeń elektrycznych.

Kable

Źródło: nadmorski24.pl

Za sprawą impulsu elektronicznego, do maszyny przekazywana jest odpowiednia informacja. Zwykle stosowane jest rozwiązanie, w którym znajdują się dwa odrębne elementy: jeden dla funkcji początkowej, jak na przykład start, lub otwarcie, drugi dla zadania końcowego, typu stop, zamknięcie. Dzięki takiemu układowi, maszyna zyskuje informację, w którym miejscu ma zacząć pracować oraz kiedy przerwać. To rozwiązanie jest często używane na taśmach produkcyjnych, przy których znaczna część zadań została zmechanizowana. Oczywiście, do odpowiedniego działania całego systemu, poza krańcówkami, wykorzystuje się szereg innych urządzeń, jednak to właśnie czujniki sygnalizacji krańcowej pełnią w układzie decydującą rolę.

Styczniki to swoistego rodzaju przekaźniki, przekazujące impuls do aktywowania działania przez urządzenie. Najprościej mówiąc, stycznikiem określimy elektryczny łącznik, aktywujący określony układ mechaniczny, który uruchamia się bezdotykowo. Z takim urządzeniem spotkamy się m.in. w działaniu pralki z programatorem, która zaczyna działać dopiero wtedy, kiedy wykonamy ciąg czynności wstępnych, a następnie wskażemy wybrany cykl i naciśniemy przycisk start. Użycie przycisku pobudza stycznik, który włącza cały mechanizm. Rodzaje styczników pod linkiem http://www.elektro-pol.com.pl/asortyment/styczniki/. Styczniki są wyjątkowo często stosowane w różnych dziedzinach, ponieważ są dość małych rozmiarów i lekkie, a zarazem są niezawodne i bardzo odporne.