Do jakich zadań stosowane są spektrofotometry?

Nowoczesne laboratoria wyposażone są w różnego rodzaju sprzęty, dzięki którym możemy wykonywać badania oraz realizować konieczne działania. Jednym z takich sprzętów jest spektrofotometr. Do czego można go zastosować oraz jakie są jego charakterystyczne wyróżniki? Zacznijmy od tego, iż spektrofotometry mogą być wykorzystywane w każdym laboratorium, w jakim wykonywane są prace badawczo-analityczne. Nie musi być to wyłącznie laboratorium chemiczne, może być to również laboratorium biologiczno-biotechnologiczne czy przemysłowe albo diagnostyczne.

laboratorium

Autor: Karen Mardahl
Źródło: http://www.flickr.com
Ich fundamentalną rolą jest oznaczanie jakościowe i ilościowe, do czego wykorzystuje się oznaczenia kolorymetryczne. Badana próbka sprawdzana jest m.in. pod kątem gęstości optycznej lub barwy konkretnej substancji. Dzięki temu można dowiedzieć się, jaka jest w niej zawartość związków chemicznych czy zrealizować inne badania, na przykład na kinetykę reakcji chemicznych. W teraźniejszych czasach spektrofotometry to bezsprzecznie zaawansowane sprzęty, jakie pozwalają na znaczne zmniejszenie ilości badanego materiału – urządzenia z tej kategorii.

Znaczy to, że próbka może być bardzo mała, a mimo to możliwe jest zrealizowanie na niej koniecznych badań. Pozytywem niniejszych sprzętów jest także sposobność pomiarów na podstawie dużej ilości próbek, przy zastosowaniu niebywale krótkiego czasu. Nie można też zapomnieć o ewentualności obróbki danych pomiarowych

laboratorium

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

tak samo z panelu sterowania będącego częścią urządzenia, jak i z komputerów, w jakich zainstalowane są specjalne programy. Wraz ze spektrofotometrami dobrze jest zaopatrzyć się w akcesoria, jakie z nimi współpracują, by jeszcze bardziej ułatwić sobie przeprowadzanie badań. Są to na przykład mikropłytki, które mają pozwolić na odczyt próbek w mikroobjętościach, o jakich napisano wcześniej.

Osoby, które chciałyby zamówić sprzęt laboratoryjny, muszą rozejrzeć się za ofertą w specjalistycznych sklepach, również w sklepach internetowych – donserv.pl/. Internet daje sporą przewagę, gdyż umożliwia zainteresowanym zapoznać się z dostępnym asortymentem, sprawdzić dokładne informacje odnoszące się do każdego produktu i zestawić ceny, które za konkretny sprzęt proponują pozostali producenci. Dobrze jest prześledzić kilka propozycji, by znaleźć znakomitej klasy spektrofotometry w atrakcyjnych cenach i móc wykorzystać je zgodnie z przeznaczeniem.