Odkrycie led to niezywkle ważne wydarzenie dla każdego z nas. Docenili to znawcy ofiarując nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki

Nowatorska technologia led, światło, telewizory led czy ekrany led, to nie są nic nie znaczne odkrycia. Przekonaliśmy się o tym w 2014 roku, gdy nagrodzono naukowców z Japonii i USA, za wynalezienie diod led. Dzięki ich odkryciom realne stało się skonstruowanie pozostałych ciekawych wynalazków, jak białe żarówki diodowe czy lampy błyskowe w ”komórkach”. Dla porządku, naukowcy dostali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, a więc właściwie najwyższe odznaczenie w świecie nauki.

nowoczesna technologia

Autor: Rafael Mizrahi
Źródło: http://www.flickr.com
Stworzenie niebieskich led było bardziej trudne niż wyprodukowanie diod święcących w innych barwach, czyli w zielonym i czerwonym. Było jednak niezbędne, ażeby można było odkryć diodowe źródła światła białego. Obecnie żarówki led coraz mniej kosztują, więc zaczynają zastępować lampy żarowe, czyli tradycyjne żarówki, lecz też fluorescencyjne – świetlówki (http://www.dailymotion.com/video/xrm641_ekran-led-myslowice-krakowska-tel-782-666-777_lifestyle). Są od nich faktycznie bardziej oszczędnie, bo nie nagrzewają się w czasie pracy, a energię zamieniają przede wszystkim na oświetlenie.

Posiadają również większą trwałość i odporność na warunki środowiska, przykładowo temperatury. To istotnie dzięki lampom led realne jest nie tylko bardziej oszczędne oświetlanie ośrodków miejskich, budynków czy lokali w krajach rozwiniętych, realne jest także konstruowanie tanich, energooszczędnych lamp, jakie są w stanie używać żyjący w ubogich krajach. Jak mówią członkowie komitetu noblowskiego, nagroda Nobla jest wręczana przede wszystkim za odkrycia, które służą każdemu z nas. Odkrycie led oddziałuje na dużą część naszego życia, warto przecież jeszcze powiedzieć, iż technologia wykorzystywana jest w pozostałych dziedzinach, jak telekomunikacja czy systemy sterylizujące wodę (telebimy ledowe mysłowice obrzeżna północna). To tylko pokazuje, z jak interesującym zagadnieniem mamy do czynienia.

elektroniczna reklama

Autor: Paolo Tonon
Źródło: http://www.flickr.com
Być może na co dzień o tym się nie zastanawiamy, bo ta technologia stała się coraz bardziej znana, mimo to jak można dostrzec, pomaga w życiu na wielu płaszczyznach. A to właściwie najistotniejsze dla każdego z nas, dla naszej wygody, ale też bardziej odpowiedniego spędzania czasu. Nagroda Nobla dla odkrywców led jest w pełni zasłużona. Korzyści biorące się z tej technologii są odczuwalne na całym świecie. Zresztą, przeanalizujmy nasze codziennie życie, chyba nie jest już dla nas dziwaczne, iż tak powszechnie korzystamy z tej nowatorskiej technologii.