Zabawka dostosowana do wieku malucha

Pierwszymi zabawkami najmniejszych dzieci są wielobarwne grzechotki, kolorowe przymocowane do łóżeczka muzyczne karuzele z pozytywką oraz gryzaki. Po okresie grzechotek i karuzel przychodzi czas na kupno zabawek edukacyjnych, które zamiast samej radości z zabawy poczynają kształcić.

Maluchy w czasie niemowlęcym przenikają nowy, otaczający je świat. Lubią analizować rzeczy przez dotknięcie, kładzenie do buzi, wyrzucanie czy uderzanie o ramy łóżeczka. Krągłe plastikowe piłeczki, z powycinanymi układami figur geometrycznych i polskie klocki dla dzieci o takich samych kształtach, jak otwory, uczą malutkie dzieci rozróżniania kształtów, nazywania określonych figur, pobudzają fantazję, uczą układania pewnych kształtów, a z biegiem czasu zawiłych budowli według wyobraźni dziecka. Dzieci stawiają pierwsze kroki, później doskonalą się w chodzeniu, kopią piłkę, tańczą… i bardzo prędko się nudzą.

polskie klocki dla dzieci

Źródło: flickr.com

]Dlatego też w tym wieku zabawki powinny być różnorodne oraz aktywizować do absorbowania wiadomości o świecie. W tymże okresie ważne jest, by otaczające je gadżety miały intensywne odcienie, były miękkie, wydawały różne dźwięki. Maluchy w w przedszkolnym wieku szlifują swe umiejętności, zadają mnóstwo pytań, wręcz chłoną wiedzę. Ukochanymi zabawami staje się rysowanie, wycinanie, malowanie farbkami oraz lepienie z plasteliny. Pojawiają się zabawki odtwarzające świat osób dorosłych, zatem ciężarówki, aeroplany, plastykowe sprzęty AGD, narzędzia do majsterkowania, telefony kubki oraz ubranka i rekwizyty do przebierania się. Pociechy w tym wieku parodiują rodziców oraz bohaterów swoich ukochanych bajek. Dużą rolę odgrywają też zabawy typu memory, tj.: quizy, labirynty, które ćwiczą pamięć, wzbogacają słownictwo oraz ćwiczą logiczne myślenie.

Oczywiście powinny być one dopasowane do wieku, w przeciwnym wypadku dzieci mogą się do nich zniechęcić. Podobnie atrakcyjne są gry planszowe. Na rynku zabawkarskim osiągalne są setki przeróżnych gier, które łączą pokolenia i razem dostarczają dużo radości. Uczą one gry zespołowej, liczenia, przewidywania a także strategii, z kolei układanki – wytrwałości.

Z pewnością odpowiednie będą gadżety z materiałów naturalnych, na przykład zabawki drewniane dla dzieci. http://hurtowniazabawek.pl/pl/45-drewniane/ są bowiem doskonałym wyborem zarówno ze względu na swoją trwałość, bezpieczeństwo, jak i możliwości zabawy, które dają.