Jak duże znaczenie mogą odgrywać obiektywy w dzisiejszej fotografii amatorskiej i zawodowej.

Żeby wykonać dobre zdjęcie trzeba posiadać sporą wiedzę i praktykę, którą zdobywa się niekiedy latami. Nie obejdzie się także bez porządnego sprzętu, bo najlepsze nawet ujęcie wykonane kiepskim aparatem tak spektakularne raczej nie będzie. Z pewnością więc każdy wielbiciel dobrych zdjęć zaopatrzyć się powinien w markową lustrzankę, do jakiej da się, zależnie od rodzaju robionych zdjęć, podłączyć odpowiednie typy obiektywów.

obiektyw

Źródło: http://www.sigma-sklep.pl/
Zaawansowani miłośnicy fotografii nie poprzestają na jednym obiektywie, ponieważ jest ich parę typów, a każdy będzie miał inne zastosowanie. Całkowicie innego rodzaju używać się będzie do fotografowania z bardzo bliska, a raczej innego, gdy ktoś będzie chciał wykonać ujęcie (pełna analiza) odległego obiektu. Dlatego też wiedza o tym, jaki rodzaj obiektywu do jakiego przeznaczenia będzie najbardziej odpowiedni pozwoli na unikanie pomyłek przy wyborze sprzętu do zrobienia planowanych fotografii.

Na początek każdy, kto chce kupić lustrzankę zamówi do niej standardowy obiektyw. Ich ogniskowa będzie wynosić około 50 mm, i dzięki temu idealnie będą się nadawać do zwykłych zdjęć, jakie się robi. Co najmniej jeden taki obiektyw powinien się znaleźć w zestawie każdego fotografującego, czy będzie to stawiający pierwsze kroki amator, czy też wieloletni zawodowiec. Dużą popularnością zaczęły się cieszyć również szerokokątne obiektywy, ich największym plusem będzie możliwość uwiecznienia na fotografii dużo większego obszaru, niż w przypadku typowych modeli.

obiektyw

Autor: Christopher Aitken
Źródło: http://www.flickr.com

Przy fotografiach natury albo wydarzeń sportowych każdemu fotografowi może się także przydać teleobiektyw, przy jego pomocy można robić zdjęcia przedmiotom z dużej odległości. W sklepach znajduje się także wiele rodzajów obiektywów makro, jakie z kolei doskonale będą się sprawdzać przy makrofotografii. Wybierając obiektyw należy mieć na uwadze na jego producenta, przykładowo obiektywy Sigma od wielu lat są ogromnie popularne wśród fotografów – sigma-sklep.pl/. Ta właśnie firma posiada w ofercie odmiany z każdego rodzaju obiektywów, i raczej każdy wielbiciel dobrych zdjęć powinien coś dla siebie znaleźć.