Nowinki dotyczące fotografii dla amatorów zdjęć

Kolejnym zagadnieniem związanym z fotografią gdy już jesteśmy nieco bardziej zaawansowani, albo zamierzamy zostać fotografikiem jest nabycie wyzwalacza radiowego do własnego studia fotograficznego.Zapewne będziemy musieli zaoszczędzić trochę pieniążków w tym celu. Wartość takiego osprzętu to od czterystu do siedmiuset i więcej złotych, zależnie od marki jaką prezentują wyzwalacze radiowe.

akcesoria fotograficzne

Autor: Dave Kennard
Źródło: http://www.flickr.com
Urządzenia są kompatybilne z konkretnym producentem aparatu fotograficznego. Często tego typu polecane wyzwalacze radiowe czerpią energię z sieci elektrycznej. Wyprodukowano też urządzenia zasilane bateryjne. Są one wygodniejsze w użyciu. Nie ograniczają nas takie poręczne wyzwalacze do wykonywania zdjęć tylko i wyłącznie w naszym studio. Daje nam to ogrom możliwości wykonywania zdjęć w plenerze. Niesamowicie mogą ułatwić pracę dzisiejszego fotografa takie nowe sprzęty.

Wyzwalacze radiowe to sprytne rozwiązanie. Działa on przy pomocy fal radiowych o częstotliwości 2,4 GHz. Dzięki jego użyciu można sterować na odległość od kilkunastu do nawet 100 metrów nie tylko lampami doświetlającymi, lampami błyskowymi, – w niektórych modelach możemy sterować nawet do 5 naraz niezależnymi urządzeniami – ale również spustem migawki aparatu. Pozwala to pracującemu człowiekowi obsługiwać sprzęt fotograficzny na odległość, co może nie tylko poprawić komfort pracy ale także otwiera nowe możliwości przed fotografikiem. Może on np. fotografować w ten sposób z odległości przyrodę, co ogranicza do minimum interwencję człowieka, dzięki czemu mamy możność osiągnąć dużo bardziej zadziwiające efekty.

fotografia

Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com

Jak wspomniałam w tym artykule, wyzwalacze radiowe możemy używać jako zdalne wyzwalacze migawki. W tym celu powinno się połączyć nadajnik wyzwalacza radiowego usytuowany na aparacie z przyciskiem migawki. Tę funkcję spełniają przewody do wyzwalaczy. Z kolei przewody synchronizacyjne służą do zsynchronizowania ze sobą wielu lamp błyskowych. Porównaj przewody do wyzwalaczy kompatybilne z różnymi aparatami.

Takie właśnie współczesne urządzenia techniczne zwykle mają zastosowanie w fotografii reporterskiej. Wszędzie tam gdzie wymagane jest fotografowanie z dużej odległości bez strat na jakości, wyrazistości, kontrastu fotografii. Stosuje się je również w czasie profesjonalnych sesji zdjęciowych, pokazów mody oraz wszędzie tam gdzie niezbędne jest perfekcyjne oświetlenie fotografowanych modeli.