Co to jest termopara? Do jakich rzeczy stosuje się takie urządzenia? Jakie mamy ich typy?

W powszechnym użyciu znajduje się cała masa zaawansowanych urządzeń, z jakich istnienia czasami nie zdajemy sobie sprawy. Funkcjonowanie często opiera się na wykorzystaniu zasad chemii oraz fizyki, dlatego czasami są to rzeczy dosyć skomplikowane.

termopara typu j

Autor: wiktor jedrzejczak
Źródło: http://www.flickr.com
Co jest dobrym przykładem?
Dobry przykład to termopara odnośnik, nazywana czasami termoelementem, do którego funkcjonowania wykorzystywana jest teoria Seebecka. Jest to zjawisko termoelektryczne, które dzieje się na złączeniu dwóch elementów wykonanych z innych metali, kiedy te mają inne temperatury. Takie zjawisko wykorzystuje się w przypadku termopary do mierzenia temperatur. Czasami też narzędzie to służy do dostarczania prądu o niższym napięciu. Są różne rodzaje takich urządzeń, na przykład termopara typu k, której używa się w zakresie temperatury od minus 200 stopni do 1200.
termopara typu k

Autor: Joe Miserendino
Źródło: http://www.flickr.com

Również do tej samej grupy – I zalicza się termopara typu J, która natomiast jest stosowana często w firmach zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Zakres temperatur w przypadku tej termopary jest nieco mniejszy oraz rozciąga się od – 40 do 750 stopni. Ogólnie urządzenia te dzieli się na trzy grupy, natomiast trzecia ma jeden z wyższych zakresów temperatur, do dwa tysiące dwieście stopni. To urządzenia wolframowo-renowe. Takie urządzenia dają możliwość lokalnego mierzenia temperatury. Nie muszą mieć one jakiegoś dodatkowego zasilania.

Ogromną ich zaletą jest bardzo duży zakres jeśli chodzi o temperatury, co jest widoczne już chociażby na podstawie tych dwóch powyżej przedstawionych typów urządzeń. Do tego prosta budowa oraz duża niezawodność sprawiają, że sprzęty te są chętnie używane w wielu sytuacjach.