Porządki w domowym sprzęcie. Co możemy zrobić z nieużywaną elektroniką?

Mnóstwo osób ma u siebie starsze laptopy albo zwykłe komputery, z których już się nie korzysta. Jeśli sprzęt po prostu leży, wpada się na pomysł, żeby coś z tym zrobić. Możemy go wyrzucić, choć to elektrośmieci, w związku z czym wiele z tym zachodu czy też sprzedać. Powody chęci sprzedaży na przykład laptopa są głównie dwa – albo jest przestarzały (choć wciąż działający) i chcemy zmienić go na inny albo ma wadę, jakiej nie chcemy naprawiać. Gdy jesteśmy zdecydowani, że chcemy sprzedać laptopa, mamy kilka sposobów na rynku. Co można z nim zrobić?

skup laptopów

Autor: Jacob Munk-Stander
Źródło: http://www.flickr.com

Pierwsza sprawa to wycena. By jechać do salonu aby go wycenić, najlepiej szybciej się z nim porozumieć mailowo albo przez telefon. Po początkowej wycenie dopiero jest sens jechać samemu do wybranego punktu skupu. Salon skupujący sprzęt od ręki znajdziemy wklepując „skup laptopów Wrocław” (zobacz: http://raiden.net.pl). W skupach skupujących komputery doświadczeni pracownicy sprawnie wycenią przywieziony sprzęt i opłacą przywieziony sprzęt od ręki. Trzeba nastawić się na około 20-30 minutowe czekanie (łącznie z czasem spisania umowy). Jest to sposób szybki i dobry, bo dwie strony wychodzą z tego rozwiązania zadowolone. W laptopach przegląda się najczęściej płytę główną, pamięć RAM, kartę grafiki i procesor. Szuka się błędów logicznych lub martwych pikseli. Dla tych, jakich wycena sprzętu, laptopa czy komputera nie jest satysfakcjonująca, bo jest za mała, propozycją jest opcja wystawienia w komisie konkretnego laptopa i otrzymanie gotówki po sprzedaży komputera przez konkretną firmę. Kiedy sądzimy, że od razu lepiej wybrać się do komisu, nie wpisujmy „skup laptopów Wrocław” tylko przez „komis komputerowy Wrocław”.

Rosnącą popularnością cieszą się również internetowe skupy laptopów. Żeby z tego typu skupu skorzystać, należy w bazie wyszukać swój laptop, określić jego stan techniczny. Po dokonaniu wyboru pokazuje się wstępna kwota wyceny jaką możemy otrzymać. Ostatnim krokiem jest zakończenie procesu – wklepanie informacji, gdzie ma się zgłosić kurier po odbiór sprzętu oraz po ostatecznej wycenie jaką drogę otrzymania zapłaty preferujemy. Kurier odbierze nasz sprzęt, a skup, po sprawdzeniu go, wyśle nam należność.