Jak dobrać dobrą lornetkę żeby służyła nam przez długi czas?

Jeżeli jesteś żeglarzem czy miłośnikiem astronomii, do dowolnego z takich celów potrzebujesz odmiennego sprzętu. Będzie się on różnił wielkością, obiektywem i proponowanym powiększeniem.
Poza głównym celem zadania lornetki i podstawowych ich optycznych wyróżników, trzeba zwrócić uwagę na elementy konstrukcyjne takie jak typ pryzmatu czy użycie warstwy antyrefleksyjnej.

Japonia

Autor: Robert Tadlock
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu cechy posiadają niezwykle duży wpływ na koszt urządzenia, jego wielkość czy jakość obrazu i komfort używania. W wirtualnym sklepie możesz kupić jedynie produkty renomowanych spółek, a bogata oferta spowoduje, że odnajdziesz coś dla swojej osoby niezależnie od hobby oraz funduszy przeznaczonych na zakupy. Podobnie jak kupno porządnego obuwia, pakownego plecaka, zakup lornetki także mógłby być niezwykle ważny. W stu procentach wszechstronnego sprzętu nie ma. I tak inny sprzęt powinien mieć turysta, który zwiedza góry, a odmienny rodzina z kilkoma dziećmi, która spędza wakacje w domu wypoczynkowym w górach.
Gdy chcemy zobaczyć dużo więcej niż gołym okiem, wówczas sięgamy po lornetkę. Mogłoby się wydawać, że im bardziej obraz jest powiększony, to mamy do czynienia z lepszym jakościowo urządzeniem. Wcale tak nie musi być. W turystyce idealnie będą sprawdzać się lornetki o powiększeniu 8x. Takie narzędzia mają bardziej znaczące pole widzenia. Przez to panorama gór będzie prezentować się o wiele ciekawiej. Przy pomocy tego sprzętu łatwiej znajdziemy pasjonujący nas obiekt lub łatwiej nam będzie śledzić ptaka rzadko spotykanego podczas lotu. Narzędzia o mniejszym powiększeniu oferują bardziej jasny widok. Moglibyśmy je wykorzystywać rano, podczas zmierzchu albo w księżycową noc.

Można by wtedy łatwiej ustawić ostrość oraz będzie lepsza percepcja barw. Urządzenia o dosyć małym powiększeniu umożliwiają spokojniejszą obserwację. Ważne to jest dla podróżników chodzących po górach z ciężkim plecakiem.