Jak kupić właściwą nawigację do samochodu?

Właściwa nawigacja do samochodu jest konieczna, kiedy zamierzamy jechać na wycieczkę bądź też jedziemy w podróż służbową. Należy dowiedzieć się więc, jaki GPS kupić, żeby był niezawodny w każdych okolicznościach oraz na które kwestie trzeba zwrócić uwagę.

Nawigację do samochodu możemy wyróżniać w głównym stopniu ze względu na koszty. Istnieje niemało tanich modeli, jakie oferują nam jakość pozwalającą na bezproblemowe stosowanie ich w niedalekich trasach (PoiPoint). Dla trochę bardziej wymagających użytkowników stworzone są bardziej zaawansowane modele. Producenci opracowali w tej kwestii mnóstwo różnych możliwości, których jednak nie otrzymamy w przypadku tańszych opcji.

Autor: Harman-Becker

Jeśli GPS stosowany bywa przez zawodowych kierowców bądź też do celów stricte zawodowych, najczęściej nie ma sensu inwestować w tani sprzęt, który w bardziej zaawansowanych przypadkach może nie wystarczyć. W tej sytuacji niezawodnym wyborem okaże się solidny sprzęt z szybkim procesorem, większą pamięcią, odpowiednim modułem GPS oraz mapą na pokładzie. Wyjeżdżając za granicę powinniśmy zainwestować w lepsze jakościowo sprzęty oraz niezbędną mapę na pokładzie, zawierającą cały obszar naszej podróży. W przypadku niedalekich wypadów za miasto wystarczający jest zwykły smartfon wyposażony w najnowszą mapę dróg oraz adresów.

Becker Ready 50

Autor: Becker
Źródło: Becker
Powinniśmy zwrócić uwagę również na POI, czyli point of interest, specjalny punkt w przestrzeni, jaki może być dla nas w jakimś sensie użyteczny czy wart uwagi (doczytaj). POI jest niezwykle często wykorzystywany w elektronicznych urządzeniach nawigacyjnych – może wskazywać np. niebezpieczne miejsca czy miejsca, na jakie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy urządzenie do nawigacji jest łatwe w obsłudze i posiada jasny, czytelny ekran. Pomocny bywa również dobry głośnik czy jak najbardziej dokładny panel dotykowy. Niewątpliwie ważna jest także łatwość montażu urządzenia. Sprawdźmy też ramię i uchwyt, które gwarantują nam właściwą regulację. W trakcie wielu godzin jazdy naszym autem powinna nam się przydać także sprawna ładowarka samochodowa, przy pomocy której będziemy mogli w każdej chwili podładować GPS w sytuacji rozładowania.