Jak kultura ma wpływ na nasze odbieranie najbardziej nowych technologii? Jak to wpływa na nasze życie?

Gdziekolwiek nie udamy się w świat wszędzie prezentuje się coraz bardziej identycznie. Mamy tu na myśli określone sklepy, jakie są już w sumie w każdym miejscu, tak samo zresztą restauracje. Tak działa globalizacja, i choć możemy tego nie preferować, to niekiedy jest to bardzo wygodne, jak trafiamy do miejsca, jakie znamy choć jesteśmy na drugim końcu świata. Pomimo tego są określone różnice, które powodują, że każde miejsce na ziemi jest trochę inne.

To zachowania kulturowe sprawiają, że tak rzeczywiście jest. Bez względu na to, czy jadamy w tych samych miejscach, lub mamy identyczne przyzwyczajenia, kiedy nabywamy w sieci, to jednak każdy jest z innej kultury, z innego kraju i rodziny. Mogą się tak więc konkretne zachowania powtarzać, lecz kulturę ma się przeważnie jedną i ona determinuje nasze zachowanie (czytaj o zachowaniach kulturowych). Przykładów możemy mnożyć, lecz najbardziej to widzimy, jak się różnorodnie podchodzi do zdobyczy cywilizacyjnych całkiem nowego typu, jak mem. Oczywiście, żadna to zdobycz, lecz korzystamy z niej wszyscy, więc tworzy się pytanie, czy w każdym miejscu memy wyglądają podobnie?

komputer

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Wiadomo, że nie, ponieważ z jednej strony każdy doskonale wie co to jest mem, ale czy w każdym miejscu świata prezentuje się tak odmiennie. Otóż nie, i tu właśnie widać, jak określone wzorce kulturowe na nas wpływają, niekiedy są one bardziej wspólne, ale zdarzają się i bardzo odmienne (czytaj, co to jest mem). Świetnie to również widzimy w sytuacji nowych technologii, bo w jednym miejscu więcej osób wybiera komputery z Windowsem, w innym popularne są komputery Apple. Identycznie w niektórych środowiskach darmowe systemy operacyjne są jednymi godnymi polecenia, w innym trudno sobie wyobrazić, aby nie płacić za tego typu system.

Każdy więc działa troszkę odmiennie, lecz nikt właściwie nie może powiedzieć, iż robi to samodzielnie, bez wpływu innych, ponieważ zawsze wpływają na nas wspomniane we wcześniejszych fragmentach wzorce kulturowe. Dzięki nim jesteśmy przywiązani do określonych działań i czujemy się bardziej komfortowo, zdarza się jednakowoż, iż trochę jest nam zbyt ciasno w tego rodzaju gorsecie kulturowym (czytaj o darmowych systemach operacyjnych ). Zależnie od tego, w jakiego typu środowisku żyjemy może być prościej lub trudniej się z niego wyrwać, by żyć trochę inaczej.