Sterowniki pomocne przy konstruowaniu systemów automatyzacji procesów technologicznych

Zmechanizowany świat ma coraz mniej wspólnego z tym, jak wyglądał w historii. W przeszłości wyłącznym twórcą zaprogramowanych zjawisk była sama przyroda. Sporo nurtów filozoficznych określało człowieka jako mechanizmy, będące w osobliwy sposób zaprogramowane na przeżycie i wydawanie potomstwa.

System elektroniczny

Autor: David J
Źródło: http://www.flickr.com
Obserwacja tych zjawisk z pewnością była jednym z powodów, które zainspirowały człowieka do rozwoju i prób zmechanizowania tego, co jest zwykłą martwą materią. Pierwszymi próbami programowania rzeczywistości było tworzenie akweduktów, które pozwalały na to, by woda rozprzestrzeniana była nie tylko przez naturalne rzeki, ale dzięki właściwym instalacjom i zabiegom woda zmieniała bieg i w konsekwencji dochodziła do wytypowanych, oddalonych o wiele kilometrów lokacji.

Co programujemy dzisiaj? W zasadzie wszystko. Nasz gatunek osiągnął taki poziom rozwoju, że jest w stanie sterować nie tylko maszynami – potrafi również manipulować żywe organizmy wykorzystując szereg genetycznych modyfikacji. Niemożliwe jest możliwe.

Istnieje mnóstwo praktycznych zastosowań takich zdolności. Między innymi jest to umiejętność budowania skomplikowanych maszyn produkcyjnych wspieranych licznymi procesami technologicznymi. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak wiele zawdzięczamy zaawansowanej automatyce, o której istnieniu nigdy nie marzyliśmy. Zagłębiając się w tematy dotyczące kwestii automatyki możemy zauważyć jak ogromną funkcje w skomplikowanym procesie produkcyjnym spełniają odpowiednie sterowniki.

Sporą popularnością mogą pochwalić się sterowniki SIMATIC, wykorzystywane przy budowie maszyn produkcyjnych. Umożliwiają one obsługę produkcji jak i prostych aplikacji, potrafiąc realizować zadania proste i takie, które wymagają większej precyzji.

Powstało mnóstwo rodzajów sterowników. Znaczna część z nich doposażona została w szereg udogodnień takich jak dotykowe ekrany graficzne i wiele innych pomocnych rozwiązań.