Jak należy skutecznie odprowadzać ciepło z nagrzewających się podzespołów?

Każdy element oraz część komputera podczas nieustannej pracy generuje ciepło, wskutek przepływu przez nie prądu elektrycznego. Wyjątkowo narażony na bardzo duże temperatury jest procesor który ulega nagrzewaniu się do nawet 50 0C. Oprócz tego powinno się tu również napisać o innych podzespołach takich jak karty graficzne, pamięci RAM, czy wiele innych elementów układu komputerowego.

komputery

Autor: Dafydd Vaughan
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku w danej chwili znajduje się dużo rodzajów układów chłodzących, są to chociażby układy wodne, tam gdzie ciepło odprowadzane jest w wyniku krążącej wody o niższej temperaturze niż sam element chłodzony, wentylator, radiator aluminiowy i wiele innych (kliknij po więcej info). W wypadku bardzo wydajnych i szybkich procesorów wielordzeniowych nie możemy zapomnieć o równie efektywnym chłodzeniu, ta sama sytuacja tyczy się także kart graficznych które posiadają dość podobny układ, który nagrzewa się w również dość znacznym stopniu. Na rynku występuje przecież kilka modeli systemów graficznych o co najmniej dwóch procesorach. Analizując rozwiązania chłodzące dostępne na rynku musimy zdecydować się na ten, który będzie dostosowany do podzespołów które posiadamy w komputerze ale również takie, które nie będą zbyt bardzo obciążały naszego budżetu. Jak wiadomo chłodzenie cieczą wykazuje dużą efektywność oraz znaczne obniżanie temperatury procesora nawet przy bardzo długiej pracy, lecz jest to rozwiązanie bardzo kosztowane. Idealnym przykładem dla dla procesorów z średniej półki jest radiator aluminiowy, który bezpośrednio odprowadza ciepło z elementów płyty głównej i zintegrowany jest z wentylatorem. Nie można tu zapominać o zastosowaniu pasty termoprzewodzącej, którą należy nałożyć w niezbyt dużej ilości na górną część procesora (http://www.mselektronik.pl/contacts/). Chłodzenie wodą jak i powietrzem mamy możliwość używać także na kartach graficznych, oczywiście tych większych pod względem jej rozmiarów jak i jej bardzo dużej wydajności. Wielu użytkowników decyduje się również na dość radykalny krok, a mianowicie zwiększanie taktowania zegara procesora a co z tego wynika zwiększenie jego szybkości, lecz jak wiadomo wraz ze zwiększającą się liczbą gigaherców zwiększa się również temperatura.

praca z laptopem

Autor: Libertic
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy kto tylko podejmuje decyzje o zakupie nowego niesamowicie wydajnego procesora, karty graficznej lub pamięci RAM, musi przede wszystkim wyłożyć dużą ilość pieniędzy również w chłodzenie tych podzespołów, ponieważ wraz z nagrzewaniem się spada wydajność tych poszczególnych elementów a co z tym związane całego komputera. Kalkulując koszty zakupu nie możemy pomijać w tym przypadku ceny jaką przychodzi nam zapłacić za bardzo dobry układ chłodzący i nie ma to już znaczenia czy będzie to popularny wentylator połączony z radiatorem, krążąca woda czy chociażby nawet zanurzenie całego sprzętu w oleju mineralnym.