W jaki sposób zachowywać anonimowość w internecie?

Zewsząd otaczają nas reklamy. Jesteśmy przyzwyczajeni do klasycznych billboardów a także broszur tak bardzo, iż idziemy obojętnie obok nich. Naturalnie nie znaczy to, że nie mają one na nas wpływu, jednakże jest on na pewno mniej intensywny niż wpływ reklamy multimedialnej w internecie. Wyższość tych drugich polega nie wyłącznie na większym wachlarzu opcji. Pozwala dodatkowo na personalizację przekazu. Korzystając z sieci zostawiamy po sobie dużo danych, nierzadko całkowicie nieświadomie.

wyszukiwarka

Autor: Descrier
Źródło: http://www.flickr.com

Wyszukiwarki a również portale internetowe zbierają informacje o naszej działalności. Dane te są wykorzystywane poprzez agencje marketingowe, dzięki czemu mogą one kierować do nas dużo bardziej efektywną promocję. Nie jest to jednak jedyny sposób w który informacje podmiotowe mogą być wykorzystywane. Tworzenie profili psychologicznych konsumentów jest jednym z narzędzi które proponują tak zwane metody prognozowania popytu (alterweb.pl). Mówiąc bardziej czytelnym językiem, próbują one przewidzieć zapotrzebowanie na usługi albo produkty analizując postępowania klientów, albo poszukiwane przez nich wiadomości. Często zatem mamy odczucie że jesteśmy obserwowani w sieci. Każdemu z nas zdarzyło się namyślać jakim sposobem zablokować niechcianą stronę z 300 reklamami auta bądź innego artykułu, którego w tej chwili nie potrzebujemy. Metod na to jest parę. Najbardziej popularne przeglądarki proponują nam dodatki gwarantujące pozbycie się kłopotu. Jak zablokowac strone ? Łatwym sposobem może być włączenie w naszej przeglądarce opcji tzw. blokowania wyskakujących okienek.

przykładowa strona internetowa

Autor: Adriel Hampton
Źródło: http://www.flickr.com

Możemy w stosunkowo nieskomplikowany sposób “nauczyć” wyszukiwarkę które treści może przepuścić a jakich nie. To rozwiązanie jednak nie anuluje kłopotu śledzenia nas w sieci, minimalizuje tylko skutki tego działania. Niekiedy jednak chcielibyśmy być bardziej anonimowi. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu serwisów pomagających zachowywać bezimienność. Najpopularniejsza z tychże sieci jest Tor. Co to jest TOR (www.alterweb.pl/-siec-tor-najwiekszy-czarny-rynek-czy-przyszlosc-internetu)? Jest to sieć serwerów pozwalająca na zmianę oryginalnego adresu IP eksploatatora tak, iż prawie nierealne jest ustalenie prawdziwej tożsamości eksploatatora. Informacje wysyłane są od komputera użytkownika do serwera, w którym dane identyfikacyjne są losowo zmieniane oraz wysyłane na kolejny serwer w którym znowu są zmieniane.