W jaki sposób wyselekcjonować aparat cyfrowy

W zakupie aparatu cyfrowego trzeba się wykazać daleko idącym zdrowym rozsądkiem, by funkcje nam mało przydatne, nie przyćmiły frajdy z wykonywania fotek. Kwestia robi się jeszcze w wyższym stopniu zagmatwana, jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż jedni producenci mogą posiadać w swych aparatach kapitalną optykę (przesądzającą o jakości zdjęcia), jednakże słabsze przetworniki obrazu (w rezultacie psujące efekt finalny), czy dobrą ergonomię, lecz gorsze parametry obrazowe.

Sigma
Nie frasujmy się tym jednakże zbytnio. Robienie zdjęć ma być przyjemnością (szczególnie fotek rodziny, znajomych, albo wakacyjnych). Kierujmy jednakże uwagę na kilka atrybutów: 6MP jest całkiem wystarczającą rozdzielczością dla każdego, przyrządy oferujące wyższe rozdzielczości nie są nieodzowne, kiedy nie wykonujemy fotek większych niż 20 na 30cm (karta A4), jako że jednakże współcześnie wszystkie aparaty proponują rozdzielczość powyżej 10MP można odpuścić sobie ten parametr, lub wręcz podejść do niego inaczej, czyli dobierać aparaty z najmniejszą dostępną rozdzielczością – im skromniej pikseli tym będą one większe i oferują lepszą dynamiczność obrazu.
Prawie żaden przyrząd kompaktowy nie czyni dobrych technicznie zdjęć powyżej czułości 400 ISO, większe czułości (zwłaszcza typu 1600, 3200) zawsze prowadzą do degradacji obrazu (szum) i są na ogół chwytem marketingowym. Superzoomy (więcej aniżeli x4, oferujące zakres tele o ekwiwalencie ogniskowej większej niż 200mm) są mało pomocne, po pierwsze dlatego, że filozoficznie oraz technicznie ciekawsze jest takie praktykowanie fotografii, kiedy jest możliwie się nieopodal fotografowanych rzeczy, po drugie stabilne utrzymanie długiego obiektywu Sigma, tak ażeby nie poruszyć fotek, jest niezwykle trudne – http://www.sigma-sklep.pl/. Automatyczna (nie cyfrowa) stabilizacja obrazu może być konieczna dla aparatów oferujących ekwiwalenty ogniskowej większy aniżeli 105mm oraz jest bardzo wskazana w dowolnym aparacie, dlatego że wiele wskazuje na to, że jest ciekawszym podejściem zapobiegającym poruszeniu fotek, aniżeli wysoka czułość.

Jeżeli pragniecie samodzielnie dokonać doboru kompaktu, lub lustrzanki cyfrowej polecam strony z ich recenzjami.

Trzeba jednakże pamiętać, iż im więcej się o tym wszystkim czyta, tym człowiek sam już nie wie co wybrać. Pamiętajcie więc, iż fotografia ma być zabawą i rozkoszą i lepiej robić zdjęcia nawet niezbyt udanym aparatem, niż dumać jaki kupić.