Jakie wykorzystuje się aktualnie sposoby telekomunikacji i dlaczego są one korzystniejsze od telefonów?

Ludzie mają możliwość komunikować się wzajemnie na dużo różnych sposobów. Jednym z nich może być znana od kilku dziesiątek lat komunikacja radiowa, która używana jest do dziś przez np.

IT

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

przeróżne służby mundurowe lub medyczne.
Dla niektórych ludzi radiokomunikacja to hobby, które może łączyć się z ich pracą zawodową. Jest to jednak bardzo szeroka dziedzina, którą można by rozdzielić na parę podstawowych sektorów. Do pierwszego z nich można zaliczać przyrządy, których mogą używać osoby prywatne (bez wyrabiania dodatkowych zezwoleń) urządzenia PMR czy bardzo popularne CB radia. Telefony PMR pozwalają na przeprowadzanie rozmów w zasięgu ok. 1 km. Radia CB z kolei to prawie obowiązkowe wyposażenie wszystkich zawodowych kierowców, a ich zakup może się zwrócić w ciągu zaledwie kilku dni. Innym działem mogłaby być radiokomunikacja amatorska, która funkcjonuje na podobnej zasadzie co radia CB, przy czym dostęp do wykorzystywanych tam fal radiowych wymaga wyrabiania koncesji i zdania stosownego testu. Dla praWDziwego krótkofalowca prawdziwą radością jest prowadzenie pomyślnej konwersacji na naprawdę duże odległości, przykładowo Europa-USA.
Trzecim wariantem jest łączność profesjonalna, w której nie ma miejsca na jakiekolwiek niedociągnięcia. Taki wariant transmisji jest wykorzystywany przez różnorodnego typu służby, przykładowo policję, straż graniczną czy wiele innych.

Radiokomunikacja specjalistyczna jest o tyle korzystniejsza od przykładowo telefonów komórkowych, że nie ma tu kosztów nawiązania połączenia, ani tym bardziej samej rozmowy. Zdecydowana większość służb wykorzystuje pasma UKF. Odległości pomiędzy stacjami bazowymi a pojazdami np. policji czy pogotowia wynoszą ok. 50km.