Jak poradzić sobie, gdy musimy zaopiekować się bliską osobą? Czy niezbędne sprzęty są refundowane?

Troska o osobę niepełnosprawną nie jest zadaniem łatwym i przyjemnym. Jeśli musimy zająć się osobą, która nie jest w stanie tego uczynić sama, musisz uzbroić się w cierpliwość, empatię i siłę.

W jaki sposób przyszykować się do opieki nad kimś niepełnosprawnym

W zależności od stopnia niepełnosprawności, sklepy z akcesoriami rehabilitacyjnymi oferują odpowiednie metody mające udogodnić choremu powszednie życie. Najbardziej oczywistym wymaganym sprzętem w okoliczności, kiedy chory nie chodzi o własnych siłach są wózki inwalidzkie jak karma ks 343. Jeżeli zachodzi taka konieczność, możemy kupić wózek inwalidzki toaletowy, bądź zwyczajnie wybrać pieluchomajtki. Sprzęt tego typu nie jest tani ale możemy ubiegać się o zwrot kosztów z NFZ.

wózek inwalidzki

Autor: MIKI Yoshihito
Źródło: http://www.flickr.com

Dobra orientacja w przypadłości osoby, którą się opiekujemy ułatwi nam nadzór samopoczucia chorego – dzięki czemu będziemy w stanie ustalić czy zachodzi polepszenie stanu zdrowia, czy pogorszenie. Jeśli któregoś sprzętu nie musimy mieć na co dzień, wtedy możemy skorzystać z profesjonalnej wypożyczalni. Nie odcinaj podopiecznego od jego znajomych, spotkania z nimi z pewnością wpłyną pozytywnie na jego samopoczucie. Jeśli to możliwe, nie powinno się jej powstrzymywać od codziennych obowiązków. Wszelka troska na pewno się opłaci.

Co, jeżeli nie mogę zająć się chorym osobiście?

Jeżeli uwarunkowania nie pozwalają Ci na podjęcie opieki osoby chorej możesz skorzystać z fachowej asysty biegłych opiekunów. Z ich wsparcia możesz skorzystać na godziny bądź zdecydować się na wariant z zakwaterowaniem. Nierzadko są to osoby z różnymi uprawnieniami, fachowcy, którzy nie dopuszczą na pojawienie się odleżyn i uczynią wszystko co w ich mocy, by podopiecznemu funkcjonowało się dobrze. Jeśli z różnych przyczyn nie możesz zatrudnić opiekuna, możesz skorzystać z wsparcia domu opieki lub opieki domowej. Jeśli zdecydujesz się na dom seniora, upewnij się, że panują w nim odpowiednie warunki. Aby chory miał zapewniony właściwy luksus i prywatność, pokoje powinny być dwuosobowe. Pomieszczenia muszą być wyposażone w przycisk alarmu, który w wypadku złego samopoczucia zaalarmuje pracowników. Nie zaszkodzi doinformować się jak pensjonariusze spędzają wolny czas, czy są organizowane dla nich jakieś zajęcia, a także jak prezentuje się kwestia jedzenia, za co naliczane są nadprogramowe odpłatności.