Dostawca gazu

Przeminęły już te dni, gdy na rynku działał zaledwie jeden dostawca gazu. Konkurencja przerwała monopol. Teraz działa kilkadziesiąt przedsiębiorstw parających się doprowadzaniem gazu do naszych mieszkań. Gdy nabywamy mieszkanie, lub budujemy dom, stajemy przed dylematem, na którą firmę się zdecydować. Gaz ziemny powinien być wiarygodny, warto zatem zapytać sąsiadów o to, z oferty którego dostarczyciela korzystają. Należy też poszukać opinii w sieci i porównać propozycje.

Minęły już te dni, gdy na rynku działał zaledwie jeden dostawca gazu. Konkurencja zakończyła monopol. Dziś istnieje całkiem sporo zakładów parających się doprowadzaniem gazu do naszych mieszkań. Kiedy kupujemy mieszkanie, lub budujemy dom, stajemy przed dylematem, na którą firmę się zdecydować. Gaz ziemny musi być sprawdzony, trzeba zatem zapytać sąsiadów o to, z oferty którego dostarczyciela korzystają. Należy też poszukać informacji w sieci i zestawić propozycje.

gaz

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Rynek gazu jest zawiły i obłożony wieloma przepisami i uwarunkowaniami. Obrót gazem ziemnym to wymagający biznes, a ludzie nie powiązani z branżą mają zwykle trudności ze zrozumieniem wszelkich detali działania tego sektora (http://www.gen.com.pl/). Tak naprawdę odbiorców interesuje tylko cena gazu. Jeżeli mamy w mieszkaniu ogrzewanie i kuchenkę na gaz, do podgrzewania wody także go używamy – rachunek jest ważną pozycją w domowych finansach. Oczywiście, czasem nie ma wyboru. Bywa tak, że do naszego miejsca zamieszkania gaz dostarcza tylko jeden dystrybutor i jesteśmy na to przedsiębiorstwo niejako skazani. Jeżeli nam nie pasuje, możemy zupełnie odstąpić od korzystania z gazu i oprzeć gospodarstwo domowe na prądzie, lecz to nadal jest dużo droższe rozwiązanie.

Aby nie rezygnować z gazu, a przy tym nie przepłacać warto zwrócić uwagę na grupy taryfowe gazu. Dostawca gazu kwalifikuje nas do danej grupy taryfowej na podstawie całorocznego wykorzystania gazu lub, gdy nie ma takich informacji – na podstawie złożonej przez nas deklaracji. Kiedy mamy pewność, że w naszym mieszkaniu nastąpi znacząca zmiana zużycia gazu – warto sprawdzić, czy nie łapiemy się do innej tabeli opłat – to może zmniejszyć nasze rachunki.