W jaki sposób funkcjonuje centrala telefoniczna? Z czego jest złożona?

Mamy całą masę urządzeń, jakich nie spotykamy na co dzień, a mają one bardzo ważną rolę. Działają one tak jakby “w tle” zapewniając bezawaryjną pracę różnym urządzeniom.

centrala telefoniczna

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
W poniższym artykule opiszemy zespół sprzętów, który pozwala na niezakłóconą komunikację telefoniczną.
siemens

Autor: Ingo
Źródło: http://www.flickr.com
Przykład to centrala (https://www.poziom7.pl/oferta/pbxserver/) telefoniczna, jaka składa się ze sporej ilości podzespołów pozwalających łączyć się ze sobą abonentom sieci telekomunikacyjnej w celu przekazania różnego rodzaju informacji. Sprzęt, o którym mowa można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to tak zwana grupa komutacyjna pomagająca zestawić ze sobą połączenia. Z kolei druga jest odpowiedzialna za właściwą pracę całości. Poziom oraz stopień zaawansowania central może być bardzo różny, w zależności od tego, kiedy je zrobiono. Mówimy tutaj o technice analogowej i cyfrowej, jaka jest oczywiście bardziej nowoczesna. W tych dwóch przypadkach inaczej wygląda sposób funkcjonowania, lecz również przesyłania informacji.
W takiej grupie sprzętów komutacyjnych mamy łącznice telefoniczne. One właśnie odpowiadają za ustawianie ze sobą łączy w ten sposób, aby mogło zostać przeprowadzone rozmowę. Ta łącznica jest złożona także z szeregu mniejszych sprzętów, do jakich należą między innymi Urządzenia sterujące, łącza typu abonenckiego oraz międzycentralowe, sieć połączeniowa, czy wyposażenie linowe. Łącznice mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Ten ostatni sposób jest elektroniczny, cyfrowy albo też odbywa się elektromagnetycznie.

To jedynie krótki skrót objaśniający czym tak naprawdę jest centrala telefoniczna oraz z jakich podzespołów jest złożona. Dokładniejszy opis na pewno wymagałby wejścia w bardziej zawiłe oraz techniczne detale.