W jaki sposób przygotować się na polowanie? O czym musimy pamiętać? Jakie zasady musi mieć każdy myśliwy?

Łowiectwo to cała masa przemyślanych i skoordynowanych czynności, które mają na celu bardzo racjonalne gospodarowanie naturą. Dotyczy to reguł ekonomii, ale też zgodnie z założeniami ochrony przyrody i gospodarką rolną i leśną. Współczesne łowiectwo jest definiowane w szerszym zakresie, bo opisuje się je jako gospodarka łowiecka.

jeleń

Autor: Roman Filipkowski
Źródło: http://www.flickr.com
Do takich pojęć można dodać hodowanie jak również ochronę zwierzyny, a także pozyskiwanie jej w czasie polowania i odłowów. Z zagadnieniem łowiectwa bardzo związane jest myślistwo. Czasem powyższe dwa pojęcia są stosowane zamiennie. Aby we właściwy sposób przygotować się do polowania należy posiadać dobre wyposażenie, które zapewniają specjalistyczne sklepy. Znajdziemy w związku z tym w takich miejscach dajmy na to bronie myśliwskie lub spodnie myśliwskie. Łowiectwo w obecnym kształcie nie ma zbyt długiej historii, lecz historie “łowów”, czyli polowań, biorą się już z czasów człowieka pierwotnego. Łowy to jedne z podstawowych czynności pierwotnych ludzi i to w ciągu wielu tysiącleci.

Nie było wtedy tego typu pojęć jak “własność”, więc zwierzyna nie należała do nikogo. Polowania stanowiły główne źródło utrzymania i przeżycia tamtejszej ludności, gdyż poza pożywieniem można było w taki sposób zdobyć skóry na odzienie czy poroże na najprostsze, lecz istotne narzędzia. Na przestrzeni wieków zaszło sporo zmian, a z powodu trzebienia puszcz lub rozwoju rolnictwa, polowania nie były już podstawowym zajęciem człowieka. Stały się po prostu świetne do wykazania swojej siły, zręczności i męstwa w bezpośrednich spotkaniach z dziką zwierzyną. Zaczynając więc od około 10 wieku łowy stały się przywilejem ludzi z bogatych rodów, czyli cesarzy, królów albo duchowieństwa.

myśliwi konno

Autor: Beau Considine
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj każdy z nas może polować, rzecz jasna trzeba jednak przestrzegać przyjętych reguł. Osoba, która się do nich nie stosuje zwana jest kłusownikiem i jest to najzwyklejszy szkodnik, jaki działa na szkodę przyrody. Aby przygotować się na tego rodzaju łowy trzeba zaopatrzyć się w odpowiednim punkcie w niezbędne rzeczy, dajmy na to kurtki myśliwskie.