W ostatnim okresie coraz bardziej popularna jest fotowoltaika? Co to właściwie jest, czym charakteryzuje się ta branża?

Prawdą jest, że w ostatnim okresie bardzo popularnym pojęciem jest fotowoltaika. Co to właściwie jest? Jest to dziedzina nauki i techniki, jaka zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. To więc wytwarzanie prądu elektrycznego ze słonecznego promieniowania przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Fotowoltaika, chociaż jest droższa niż sposoby standardowe, to wykorzystywana jest w wielu branżach.

panele słoneczne

Autor: Solar Farm – Solar energy power plants
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim jest ekologiczna, a to niezwykle ważne tam, gdzie ekologia jest ważniejsza niż ekonomia. Jest też praktyczna, bo promieniowanie słoneczne jest faktycznie wszędzie dostępne. Najbardziej istotnym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, przede wszystkim krystaliczny. Z pojedynczego ogniwa bez problemu może stworzyć prąd o mocy 1-6,97 W. W celu powiększenia uzyskiwanych wyników, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne. Ogniwa tego rodzaju są używane też w technice kosmicznej. Posiadają ogromne zalety, ponieważ są bezobsługowe i żywotne.

Mogą wytrzymać więc dwadzieścia pięć lat. Oprócz tego są wykorzystywane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń, na przykład świateł drogowych. Zaczynają także być coraz bardziej popularne na różnych budynkach, w szczególności tych jakie są oddalone od sieci energetycznych. Takie ogniwa wykorzystywane są też w elektronice użytkowej, zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo-rozliczeniowych gazu ziemnego, wzmacnianiu w zasilanie automatyki przemysłowej lub w produkcji energii w elektrowniach słonecznych. Zobacz stronę producenta: www.pelelectric.pl/. Ogniwa tego typu bardzo często używane są również do użytku domowego.

energia słoneczna

Autor: OiMax
Źródło: http://www.flickr.com/

Mylone są one jednakże często z kolektorami słonecznymi, które różnią się tym, że potrafią przekształcać energię promieniowania słonecznego w ciepło. Fotowoltaika, jako dziedzina, która odpowiada za tworzenie energii elektrycznej z odnawialnego źródła, czyli Słońca, bardzo dynamicznie się rozwija. Trzeba więc przypuszczać, iż w nieodległej przyszłości będzie coraz częściej wykorzystywana. Powinniśmy mieć taką nadzieję, gdyż dzięki temu energia będzie tańsza, a środowisko w lepszym stanie. Dla osób, jakie już teraz na poważnie chcą się zaznajomić z taką tematyką polecane są fachowe sklepy, w jakich można nabyć niezbędny sprzęt, jak ograniczniki fotowoltaika. Tutaj: pelelectric.pl/oferta/ograniczniki-przepiec/ograniczniki-przepiec-dc-do-ochrony-instalacji-fotowoltaicznych/ możesz dowiedzieć się interesującej, praktycznej wiedzy na ten temat.