Czym są inteligentne domy i czym charakteryzuje się ich działanie? Jakiego rodzaju mają zalety i czy korzystanie z nich jest opłacalne?

Inteligentny dom to specyficzny projekt, lecz jak sama nazwa definiuje musi odznaczać się inteligencją, co oznacza, że przykładowo powinien wiedzieć, w którym momencie zapalić lub zgasić światło. Inteligentne domowe rozwiązania powinny same wybierać najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Podobnie możliwy jest inteligenty ogród, który powinien sam się podlewać, ale oczywiście w takiej sytuacji, jak jest to konieczne.

Inteligentny budynek

Autor: CODE_n
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki wykorzystaniu danych z czujników, nasz nowoczesny system zarządzania sam umie przystosować się do różnych okoliczności. Nie tylko do obecności domowników, ale także do czynników zewnętrznych, czyli przykładowo temperatura, poziom nasłonecznienia czy wilgotność powierza. To sprawia, że taki budynek z pewnością poprawia komfort życia.

Wspaniale przystosowany system zarządzania pozwala na bardzo wygodne sterowanie każdym z urządzeń w takim domu, zaś z powodu wizualizacji i podłączenia instalacji do sieci możemy w każdej chwili kontrolować jego działanie z każdego miejsca. Taka integracja całości instalacji z systemem alarmowym oraz monitoringiem wpływa na poprawę bezpieczeństwa budynku. Inteligentny budynek dokonuje symulacji obecności domowników korzystając z wcześniejszych zachowań, co umożliwia zniechęcić potencjalnych włamywaczy.

Pomysł na postawienie inteligentnego budynku sięga korzeniami sektora przemysłowego Stanów Zjednoczonych z lat 70. Pochodzi on z dziedziny kontroli produkcji zautomatyzowanej i optymalizacji środowiska w zakresie rozwoju roślin. Technologie i rozwiązania, które zostały skonstruowane w tym obszarze do końca 1980 roku umożliwiły skonstruować system zarządzania budynkiem do przeznaczenia prywatnego i biurowego.

Obecnie tego typu domy są coraz bardziej powszechne i to w różnych częściach świata, również w naszym kraju, jak inteligentny dom Kraków. Co więcej bardzo pokaźna jest sfera działań mających z tym związek, dobrym przykładem jest automatyka budynkowa Kraków w ramach, jakie poruszane są zagadnienia inteligentnych domów.

Jak prognozują znawcy, w przyszłości będzie powstawało coraz więcej takich domów. Korzystnie więc zainteresować się tematem, ponieważ jest to tendencja bardzo interesująca, bardzo przyszłościowa. Być może za jakiś czas każdy dom stanie się inteligentny.