Od momenty, gdy ludzkość opanowała sztukę rządzenia światłem, zaczął się dla ludzkiego gatunku nowy etap

Oczywistym jest, że dawniej światło dawały świece i lampy naftowe, które były stosunkowo drogie. Dlatego jeszcze kilkaset lat temu duża część obywateli Europy żyła wciąż według ustalonego przez słońce porządku dnia.
Jednakże, dziś mamy już XXI wiek i nikt nie musi oszczędzać elektryczności lub siedzieć w domu przy świecy (chyba, że to rocznicowa kolacja we dwoje).

beleuchtung

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com
Elektryfikacja była jednym z najważniejszych haseł agitacyjnych komunizmu i trzeba przyznać, że jest to jedna z nielicznych rzeczy w naszym kraju, która się powiodła w okresie ich rządów. Niemal wszystkie miasteczka w Polsce posiadają przyłączenie do elektryczności. Z tego powodu każdy bez problemu jest w stanie oglądać telewizję czy po pracy włączyć światło w salonie. Doktorzy od dłuższego już czasu twierdzą, żeby przykładowo nie siedzieć w pochmurne dni w mroku, gdyż sprzyja to występowaniu depresji. Nawet dekoratorzy wnętrz powtarzają, aby w pokojach mądrze zaplanować oświetlenie. Każdy pokój powinien mieć duże doświetlenie, zwłaszcza jeśli jego okna wychodzą na północ. Oświetlenie powinno znajdować się w pokoju w kilku punktach. Nie powinno ograniczyć się tylko do jednego punktu – żyrandola znajdującego się u sufitu. W pokoju muszą znajdować się również lampy stojące lub wiszące, aby źródło jasności pochodziło z kilku stron.

Jeśli na przykład kochamy czytać w pokoju dziennym w ulubionym fotelu, to powinniśmy zamontować tam dobre oświetlenie, tak aby nie psuł nam się wzrok.
Prawidłowe oświetlenie sprzyja zdrowiu każdego z nas.