Wagi – ich najważniejsze odmiany i ogólne zastosowanie

Czym konkretnie jest waga każdy dobrze wie – jest to urządzenie, którego zadaniem bywa zmierzenie ciężaru jakiegoś obiektu bądź obiektów. W zależności od zastosowania wagi, możemy w rzeczywistości zważyć dosłownie wszystko, co tylko zważyć się da.

Kobieta w bieliźnie

Autor: Lies Thru a Lens 
Źródło: http://www.flickr.com

frytki z rybą

Autor: Julian Partridge
Źródło: http://www.flickr.com
Jakie jednak istnieją odmiany wag i w jakim konkretnie celu się je w ogóle używa? To wszystko i znacznie więcej bez najmniejszego problemu odnajdziesz wewnątrz naszego nowego – świeżo co wydzierganego – felietonu!
programista w pracy

Autor: Sylvain Kalache
Źródło: http://www.flickr.com
Zastosowanie wagi bywa tak naprawdę całkiem zależne od tego, do czego jest ona nam potrzebna. Wśród najczęściej używanych bez wątpienia znajdziemy wagi sklepowe. Ta dokładna waga ma możliwość osiadać kilka dodatkowych zastosowań poza samym ważeniem, wśród których odnajdziemy przede wszystkim możność równoczesnej wyceny ważonego przedmiotu. Warto tu po dodawać, że takiego typu wagi obecnie są jedynie elektroniczne i podlegają całkowitej kontroli ze strony prawa. Kolejnym niewiarygodnie często używanym rodzajem wagi bywa waga kuchenna, która jest niezbędna każdej osobie, w szczególności lubiącej piec, albowiem odmierza nawet najbardziej drobną zmianę wagi.

Pomijając tę dwójkę znajdziemy też wagi: sprężynowe (stosowane choćby w wędkarstwie), samochodowe (które są przeznaczone chociażby do ważenia pojazdów, czy określania nacisku na konkretną oś), laboratoryjne (wśród których to odnajdziemy podział na wagi: typowo techniczne, analityczne, czy też półmikroanalityczne, nie wspominając już o tych mikroanalitycznych i ultramikroanalitycznych), czy też takie przemysłowe (używane zwykle zaraz przy pomiarach produktów masowych) oraz typowo osobowych (używanych do pomiaru kontroli wagi naszego ciała).