Co to jest macierz dyskowa oraz dlaczego warto jej używać?

Kwestia zachowania całkowitego bezpieczeństwa w tzw. środowisku IT przy WDrożeniu bardzo dużej wydajności oraz łatwość zarządzania czy też połączenie urządzeń to kluczowe powody przemawiające za wykorzystaniem narzędzia posiadającego od paru do kilku setek dysków fizycznych.

Są one dla komputera uwidocznione są jako unikalny dysk.
przykład czarnego samochodu marki ford focus

Autor: Aurélien JEANNE
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu macierz dyskowa jest wykorzystywana nie tylko w wielkich korporacjach czy instytucjach, lecz również w przypadku poszczególnych serwerów. Wspomniane wyżej zalety w praktyce oznaczają o wiele lepsze wykorzystanie miejsca na dyskach. Tego typu system macierzowy, dzięki wielowarstwowej konstrukcji to w rzeczywistości wykorzystujący wiele protokołów dostęp do wszelkich danych. Jest to zatem bardzo złożony system w pojedynczej obudowie. Zastosowany w takich macierzach wzorzec RAID zapewnia znakomitą dostępność danych przy zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa funkcjonowania. Jest to wyjątkowo ważne w wypadku znacznych przedsiębiorstw albo różnych spółek.
macierz dyskowa

Autor: TAKA@P.P.R.S
Źródło: http://www.flickr.com
Drugą zaletą płynącą z wykorzystania macierzy dyskowej jest niezwykle znaczne usprawnienie wydajności funkcjonowania serwera. Tego typu macierz może bardzo odciążyć procesor, a przez to wywołać szybsze działanie procesów RW. Pomimo pozornego dużego stopnia komplikacji, administracja tego typu układem jest dla wykwalifikowanego informatyka dosyć prosta. Jest tak dlatego, że dużą część prac można by wykonać przy wykorzystaniu tylko pojedynczej konsoli.

Ponadto większość czynności związanych z rozbudową mechanizmu można wykonać tak, że jest to proste do interpretacji dla różnych części środowiska i to bez konieczności zatrzymania układu.