Co to jest wibrometr i do których zastosowań jest wykorzystywany?

W obecnych czasach bardzo wiele sprzętów, których na co dzień używamy do różnych celów musi przed opuszczeniem fabryki lub nawet jeszcze wcześniej, przed podjęciem postanowienia o produkcji danego urządzenia, przejść niemało różnorodnych testów.
Przykładowo w przemyśle samochodowym wlicza się do nich przykładowo badanie amplitudy drgań mechanicznych.

użytkownik

Autor: Maurizio Pesce
Źródło: http://www.flickr.com
wibrometr
Przecież podróżujący samochód, a więc również wszelakie elementy, z jakich jest on złożony, calutki czas jest narażony na różnego rodzaju drgania. A przecież niemało elementów jest wykonanych z metalu, czyli surowca, jaki wystawiony jest na tzw. zmęczenie. Dlatego także przed podjęciem postanowienia o realizacji takiej części, wielokrotnie robi się próby w urządzeniu pod nazwą wibrometr. Jak już to zostało wspomniane, służy ono do pomiaru częstotliwości wstrząsów, czyli w niniejszym wypadku, kontroli jakości danej części. Odmienne kontrole, jakie można by wykonać za pomocą wibrometru to pomiar przesunięcia, nasilenia czy też prędkości kontrolowanego elementu.
W rzeczywistości znajduje on zastosowanie m.in. do kontroli wstrząsów wału napędowego w silnikach spalinowych. Należałoby nadmienić, że w najnowszych wersjach wzmiankowanego urządzenia do zwiększenia dokładności pomiarów wykorzystywany jest także laser. Dlaczego? Gdyż w wypadku wielu mechanizmów, od ich największej jakości w co poniektórych przypadkach mogłoby być zależne wręcz ludzkie życie.

Dlatego także wibrometr to tak ważne urządzenie, wręcz jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Podsumowania z badań zrobionych za sprawą wibrometru przekazywane są do laptopa, który może w odpowiednim programie utworzyć przykładowo wykres amplitudy wstrząsów.