Jakiego typu zadania w przedsiębiorstwie ma kadrowa? O jakich kwestiach należy pamiętać? Jakie regulacje są najważniejsze?

Żeby wykonać różne obowiązki wobec pracowników, pracodawca powinien często zatrudniać do takiego zadania osobę na stanowisku kadrowej. Ma to miejsce zwłaszcza w dużych Przedsiębiorstwach, ponieważ w mniejszych firmach takie zadania to po prostu domena księgowej.

Co powinniśmy wiedzieć w tym temacie?
Na kadrowej spoczywa bardzo dużo powinności, między innymi sporządzanie umów o pracę, wypełnienie świadectw pracy jak również obliczanie wymiaru urlopu. To oczywiście nie wszystkie powinności, lecz te w tym miejscu wymienione są jednymi z popularniejszych. Kadrowa powinna wykonywać je sumiennie, żeby w razie kontroli jaką organizuje PIP nie wynikła tego rodzaju okoliczność, iż coś będzie niedopilnowane.
led

Autor: Angel Breton
Źródło: http://www.flickr.com
W tego typu okoliczności pracodawca ma problem, z tym że jednak następnie wyciągnie on konsekwencje z niedopilnowania tych powinności przez kadrową. Może ją za to zwolnić, jak więc widać, kadrowa ma niezwykle istotne zadania w każdym przedsiębiorstwie i powinna – jak to się mówi – cały czas trzymać rękę na pulsie, ażeby firma funkcjonowała jak należy. Dobrze wiedzieć, że kadrowa ponosi trzy rodzaje odpowiedzialności.
120W Notebook Power Adapter

Autor: Trust
Źródło: Trust
Pierwsza to odpowiedzialność służbowa, co znaczy pojawia się wtedy, jak przykładowo kadrowa nie potrafi dopilnować terminu wypłaty wynagrodzenia czy czegoś w tym rodzaju.

Następna – porządkowa odnosi się do nieprzestrzegania organizacji oraz porządku w dziedzinie pracy, kolejna zaś materialna dotyczy naprawienia szkody, która mogła pojawić się przez zaniechanie lub działanie. W każdej z tych sytuacji mogą zostać wyciągnięte odpowiednie konsekwencje.