W jakiej sytuacji pomocna jest tak zwana konwergencja wielu technologii?

Czy wiesz, jak nazywa się budynek lub pomieszczenie, w jakim znajduje się sprzęt służący do przechowywania działającej infrastruktury informatycznej, czyli serwerów, urządzeń typu storage i infrastruktury sieciowej?

Jest to centrum informacji, które posiada bazę techniczną, urządzenia i metodyki potęgujące bezpieczeństwo oraz ciągłość funkcjonowania serwerów, taką jaką jest: redundancja serwerów, elementów sieciowych i dysków, systemy chłodzenia czy też ochrony przeciwpożarowej oraz kontrolę dostępu. Wszystkie znajdujące się tam urządzenia powinny spełniać najwyższe standardy jakości, dlatego też nowoczesne data center musi gwarantować sterowanie wieloma hiperwizoRAMi, złączenia z chmurą hybrydową i implementacją infrastruktury konwergentnej. Najistotniejszym kłopotem jest jak największe migrowanie urządzenia z osobnych ośrodków do hubów data center. Osiągnięcie tego efektu nie jest proste, jednak przydatna jest tutaj zgodność wielu technik. Wirtualizacja otworzyła nowy styl wykorzystania komputerów, a obecnie wkracza w obszar pamięci masowych oraz pracy sieciowej. Poza tym stosowane są również cloud computing i opcje zgodności infrastruktury.

telefony

Autor: Luca Viscardi
Źródło: http://www.flickr.com
centrala telefoniczna

Autor: Calvado
Źródło: Calvado
nowoczesne data center

Autor: Emtec
Źródło: Emtec
Wspomnieć należy, że wirtualizacja serwera w centrach informacji jest obecnie dosyć często spotykaną, lecz wirtualizacja sieci i pamięci masowej dopiero startuje. Pomysł wirtualizacji pamięci okazuje się być analogiczny do pomysłu wirtualizacji serwera. pamięć nie jest przypisana do poszczególnych serwerów czy nawet maszyn wirtualnych, dobre rozwiązanie programistyczne generuje pulę zasobów pamięci oraz gwarantuje centralne nią zarządzanie.

Dlatego też w rezultacie przeróżne komponenty związane z pamięcią mogłyby zostać pokazywane maszynie wirtualnej jako jednolity zasób, eliminując chęć osobnego zarządzania różnorakimi pamięciami dyskowymi.