Jak wybrać dobry aparat fotograficzny?

Dlaczego by nie kupić aparatu fotograficznego? Cykanie ciekawych zdjęć to świetne hobby, mocno modne w ostatnich latach. W tym krótkim tekście podpowiem ci, jaki aparat kupić. A sprawa taka prosta nie jest, jeśli nie orientujesz się, co odróżnia lustrzanki od kompaktów i gdzie się przydadzą.

Autor: Panasonic

Nie chciałbyś mieć aparatu fotograficznego? Robienie fantastycznych zdjęć to znakomite zajęcie, mocno modne w ostatnich latach. A teraz wystartowały wakacje, a ulotne chwile w różnych zakątkach globu powinno się przecież zachować, by potem sobie powspominać albo pochwalić się znajomych. Dzięki temu krótkiemu artykułowi dowiesz się, który aparat wybrać. Bo rzecz taka prosta nie jest, o ile nie orientujesz się, czym różnią się lustrzanki od kompaktów i gdzie się przydadzą.

Zacznijmy od rozróżnienia. Lustrzanki to aparaty, które zapewnią ci najdoskonalszą jakość fotek. Rzecz jasna, dobre rezultaty to i spora cena. Niezły model znajdziesz od dwóch tysięcy złotych wzwyż, oczywiście bez akcesoriów, takich jak soczewki. Lustrzanki to gadżety dla zarażonych pasją ludzi, którzy planują zajmować się sztuką zdjęciową na poważnie. Dzięki umożliwieniu zmiany obiektywów, można cykać fotki widokowe, portretowe, makra… Wachlarz przydatności jest bardzo szeroki.

Autor: BenQ

Kompakty to gadżety o wiele mniej skomplikowane i mniej kosztowne. Cena przyzwoitego aparatu zawiera się pomiędzy pięćset a 1000 zł. Kompakty cyfrowe są łatwe w użyciu i nie potrzebują manualnego nastawiania przed fotką, tak jak to jest konieczne w wypadku lustrzanek. Ten rodzaj urządzenia to trafny pomysł na wycieczki, szczególnie, jeżeli zawiera możliwość wykonywania zdjęć pod powierzchnią wody.

To najważniejsze fakty już znasz. Teraz wymienię parametry, na które musisz brać pod uwagę wybierając aparat. Przeczytaj dokładnie parametry każdego modelu, w celu poznania szerokości kąta i mocy przybliżenia, jaki umożliwia. Człowiek z obsługi na pewno pomoże dopasować te właściwości do twoich zastosowań. Dalej sprawdź, jaką matrycę posiada. Typ CMOS zagwarantuje ci nieskazitelny obraz na wysokich czułościach, a CCD na mniejszych. O ile nie planujesz trudnić się artystycznie fotografią, generalnie jest to obojętne. Pamiętaj o karcie pamięci, gdyż bez niej będziesz zmuszony korzystać z mocno ograniczonej pamięci wbudowanej. Fanom wystrzałowych bajerów proponuję urządzenia z opcją wykonywania zdjęć 3D.

Tyle w temacie. Życzę dobrych wyborów!

Źródło: Cyfrowe.pl