Poprawne użytkowanie instalacji elektrycznej szansą na zwiekszenie bezpieczeństwa

Jeśli jesteś w trakcie remontu domu, majstrujesz przy samochodzie albo dowolnej maszynie czy po prostu chcesz zmienić wtyczkę od tostera czy dowolnego sprzętu elektronicznego, niezbędna jest wiedza na temat takich prostych rzeczy, jak na przykład kable elektryczne i przewody przyłączeniowe.

elektryk, kable elektryczne

Autor: Mussi Katz
Źródło: http://www.flickr.com
Wiedza na temat konstrukcji przewodów będzie tutaj kluczowa. Kable elektryczne składają się z przewodnika, tak zwanej „żyły” wykonanej zazwyczaj z miedzi lub aluminium (kable (patrz lapppoland.lappgroup.com)). Ten element spotyka się pod postacią drutu, linki lub szynoprzewodu. Całość w zależności od rodzaju i potrzeby kabla, często zabezpieczana jest izolacją z tworzywa sztucznego. Przewody elektryczne mają także zróżnicowaną grubość żyły w korelacji od przeznaczenia i wysokości napięcia prądu elektrycznego. Od przeznaczenia kabla, może zmieniać się ilość żył zawartych w przewodzie.

Przewody elektryczne używane do ogromnych maszyn albo zakładów przemysłowych mają o znacznie solidniejszą budowę oraz trwalszą strukturę tworzyw z jakich są produkowane (kable (patrz przewody elektryczne)). Trzeba mądrze wybrać grubość przewodu do zaplanowanego użytku kabla, w przeciwnym razie za sprawą za dużej temperatury spowodowanej przepływem wysokiego napięcia prądu elektrycznego, przewód może spłonąć, co skutkować będzie przerwaniem zasilania lub poważną awarią. Izolacje żyły wykonywane są zazwyczaj z różnych tworzyw samo gasnących aby ograniczyć ryzyko pożaru.

instalacje, kable

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Przewody przyłączeniowe zbudowane są na tej samej zasadzie jak przewody elektryczne. Jednak posiadają one specjalne zakończenie umożliwiające podłączenie się do sieci elektrycznej. Są to tak zwane wtyczki.Służą one także do połączenia kilku instalacji elektrycznych, maszyn (kable (patrz https://lapppoland.lappgroup.com/produkty/katalog/przewody-sterownicze-i-przylaczeniowe/serwonapedy/plaszcz-pvc-z-aprobatami/przewody-servo-zgodne-z-standardem-siemens-6fx-5008.html)). Większość urządzeń elektrycznych opartych jest na przewodach elektrycznych i kablach przyłączeniowych, tak więc każdy kto ma choćby w najmniejszym stopniu trochę wspólnego z techniką,bez względu na pełniony zawód, czy zainteresowania, powinien mieć choć podstawową wiedzę w tej dziedzinie. Jest to przede wszystkim gwarancją bezpieczeństwa nie tylko naszych sprzętów w gospodarstwie domowym, ale i naszego zdrowia i życia. Usterki instalacji elektrycznej wynikające z nieznajomości jej działania, są przyczyną pożarów, porażeń i innych nieszczęść.